English Polski
Tom 12, Nr 2 (2010)
Opublikowany online: 2011-02-04

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 990
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3087
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ból we wczesnym okresie pooperacyjnym po hernioplastyce sposobem Lichtensteina i Desardy

Wojciech Szczęsny, Jacek Szopiński, Adrian Reśliński, Jakub Szmytkowski, Stanisław Dąbrowiecki
Chirurgia Polska 2010;12(2):67-75.

Streszczenie


Wstęp: W pracy przedstawiono badania porównawcze nad odczuwaniem wczesnego bólu pooperacyjnego po zabiegach herniotomii sposobami Lichtensteina i Desardy. Pierwsza metoda jest ogólnie znana i uważana dziś za referencyjną. Drugi sposób należy do tak zwanych technik rozcięgnowych, z szerszej grupy pure tissue repair.
Materiał i metody: Badaniu poddano 41 mężczyzn kolejno operowanych planowo z powodu jednostronnej pierwotnej przepukliny pachwinowej. Metoda operacyjna nie była randomizowana, a jej wybór zależał od oceny operatora. Badanie podmiotowe i przedmiotowe osób badanych wykonywano dzień przed operacją, 12 godzin po operacji, w dniu wypisu ze szpitala (zwykle 2. doba), podczas zdejmowania szwów skórnych (zwykle 7. doba) oraz w 30. dobie pooperacyjnej. Chorzy samodzielnie wyznaczali nasilenie największego bólu w dniu badania bólu metodą Visual Analog Scale. Uzyskane dane nie miały normalnego rozkładu, stąd do ich oceny statystycznej użyto testów nieparametrycznych.
Wyniki: W przeprowadzonych badaniach wykazano, że nie istnieją zasadnicze różnice w odczuwaniu bólu w okresie okołooperacyjnym u chorych z przepukliną pachwinową operowanych metodą Lichtensteina i Desardy.
Wnioski: Na ból pooperacyjny nie wpływa typ przepukliny ani rodzaj znieczulenia. Autorzy przeprowadzają dyskusję dotyczącą konfrontacji wyników własnych z doniesieniami z piśmiennictwa.

Chirurgia Polska 2010, 12, 67–75

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF