English Polski
Tom 13, Nr 2 (2011)
Opublikowany online: 2012-04-27

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 8432
Wyświetlenia/pobrania artykułu 9239
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Rekanalizacja przewlekłej niedrożności tętnic kończyn dolnych z pomocą urządzenia CTO Crosser — doświadczenia własne

Bogusław Rudel, Wacław Kuczmik
Chirurgia Polska 2011;13(2):112-117.

Streszczenie

Wstęp: Przewlekła niedrożność (CTO) tętnic kończyn dolnych jest ciągle dużym wyzwaniem, najczęściej rekanalizację zamkniętego odcinka naczynia przeprowadza się sposobem subintymalnym, który nie zawsze jest skuteczny. Ciągle trwa dyskusja, czy jednak rekanalizacja intraluminalna nie daje lepszych wyników odległych. Stosunkowo nowym urządzeniem do rekanalizacji intraluminalnej jest cewnik Crosser, skuteczność tego urządzenia została poddana ocenie w przedstawionym badaniu.
Materiał i metody: Poddano ocenie 10 przypadków użycia Crossera u chorych z CTO tętnic kończy dolnych. W 7 przypadkach niedrożność zlokalizowana była w tętnicy udowej powierzchownej (SFA), w 1 — obejmowała SFA i tętnicę podkolanową, w 1 — tętnicę podkolanową i pień piszczelowo-strzałkowy oraz w 1 — tętnicę biodrową wspólną. U wszystkich chorych zabieg był wykonywany z powodu krytycznego niedokrwienia kończyny dolnej.
Wyniki: We wszystkich przypadkach skutecznie przeprowadzono cewnik przez CTO, jednak w jednym — cewnik przeprowadzono częściowo w przestrzeni subintymalnej. Nie odnotowano istotnych powikłań, perforacji i krwiaków.
Wniosek: Urządzenie Crosser jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem umożliwiającym intraluminalną rekanalizację CTO w tętnicach kończyn dolnych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF