Tom 9, Nr 4 (2023)
Artykuł przeglądowy
Opublikowany online: 2024-06-05
Wyświetlenia strony 127
Wyświetlenia/pobrania artykułu 33
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

PRACA POGLĄDOWA

Published by Via Medica. All rights reserved.

e-ISSN 2450–1719

ISSN 2450–0526

Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce

Rok 2023, tom 9, nr 4

Strony: 146–154

Najnowsze wyniki badań nad labetalolem w leczeniu ciężkiego nadciśnienia tętniczego podczas ciąży i w okresie poporodowym przegląd systematyczny

Maciej MakarewiczJarosław D. KasprzakJan Z. Peruga
Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Artykuł jest tłumaczeniem z: Makarewicz M. i wsp. Latest findings on labetalol in severe hypertension during pregnancy and in postpartum — a systematic review. Arterial Hypertension 2023; 27 (4): 207–214; doi: 10.5603/ah.97679. Należy cytować wersję pierwotną.

Adres do korespondencji: Maciej Makarewicz, Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi; e-mail: maciej.makarewicz@stud.umed.lodz.pl

STRESZCZENIE
Nadciśnienie tętnicze u ciężarnych jest poważnym problemem, przy czym szczególnie niebezpieczne jest nadciśnienie ciężkie. Ponieważ możliwości leczenia farmakologicznego są ograniczone, głównie ze względu na nieznany wpływ wielu leków na płód, labetalol jest jedną z częściej stosowanych terapii. Inne popularne środki to metyldopa, nifedypina i hydralazyna. W niniejszej publikacji omówiono skuteczność i ograniczenia labetalolu w leczeniu nadciśnienia u kobiet w ciąży na podstawie najnowszych dostępnych artykułów oryginalnych. Jak wynika z dostępnych danych, labetalol ma wysoką i udowodnioną zdolność do obniżania ciśnienia krwi bez poważnych skutków ubocznych. Najczęstsze z nich to bóle głowy i nudności. Lek wydaje się nieco mniej skuteczny w normowaniu ciśnienia krwi niż nifedypina, a dane dotyczące bezpieczeństwa dla matki i dziecka są niejednoznaczne. Jednak ze względu na niewielką liczbę pacjentek objętych prezentowanymi badaniami konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań obejmujących dużą próbę badanych, aby wydać jednoznaczne zalecenie dotyczące jego regularnego stosowania.
Słowa kluczowe: labetalol; ciężkie nadciśnienie tętnicze; nadciśnienie tętnicze; ciąża
Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2023, tom 9, nr 4, strony: 146–154

Wstęp

Nadciśnienie tętnicze u ciężarnych zalicza się do głównych czynników przyczyniających się do zachorowalności i śmiertelności matek i płodów na całym świecie. Nadciśnienie u kobiet w ciąży jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów matek na świecie, zaraz po krwotoku położniczym [1]. Częstość występowania nadciśnienia wynosi 7,3–7,4% [2, 3] i dotyka ono około 15,5 miliona [4] kobiet rocznie.

Nadciśnienie tętnicze u ciężarnych jest definiowane jako nadciśnienie tętnicze stwierdzane po raz pierwszy około 20. tygodnia ciąży [5, 6]. Wystąpienie tego rodzaju nadciśnienia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyszłych powikłań matczynych, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, w tym przewlekłe nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, udar mózgu, przewlekła choroba nerek [2, 7–11]. Ma również negatywny wpływ na przebieg ciąży, zwiększając ryzyko cesarskiego cięcia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i ostatecznie umieralności okołoporodowej [12]. Leczenie farmakologiczne znacznie zmniejsza ryzyko powikłań, ale leki powszechnie stosowane u pacjentek niebędących w ciąży wykazują działanie teratogenne i tylko kilka środków metylodopa, blokery kanału wapniowego i hydralazyna są powszechnie uznawane za potencjalnie bezpieczne dla płodu [13–16]. Jednak ich skuteczność i profile bezpieczeństwa nie są optymalne, co skłania do poszukiwania nowych i bardziej skutecznych terapii [17–19].

Labetalol [kategoria C wg klasycznej klasyfikacji amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration)] to lek przeciwnadciśnieniowy o właściwościach blokujących zarówno receptory alfa-, jak i beta-adrenergiczne, który stał się kluczowym dodatkiem do spektrum terapii przeciwnadciśnieniowych, dzięki czemu jest powszechnie zalecany przez towarzystwa medyczne [14, 20]. Niektórzy autorzy obawiają się jednak, że może on powodować bradykardię, skurcz oskrzeli, hipoglikemię i hipotrofię płodu [17, 18, 20].

Celem niniejszej publikacji było potwierdzenie i zdefiniowanie głównych działań niepożądanych i skuteczności labetalolu stosowanego do obniżania ciśnienia tętniczego w ciężkim nadciśnieniu tętniczym podczas ciąży i w okresie poporodowym. Autorzy starali się również odpowiedzieć na pytanie, czy labetalol powinien być lekiem pierwszego rzutu w leczeniu ciężkiego nadciśnienia tętniczego podczas ciąży i w okresie poporodowym. W tym celu przeanalizowano wyniki najnowszego badania klinicznego z całego świata dotyczące stosowania labetalolu w ciężkim nadciśnieniu tętniczym, w szczególności do szybkiego obniżania ciśnienia krwi.

Materiał i metody

Na potrzeby niniejszego przeglądu przeszukano rejestr PubMed przy użyciu specjalnie dostosowanych strategii wyszukiwania. Użyto następujących słów kluczowych: „labetalol”, „ciąża”, „nadciśnienie tętnicze”, „ciężkie nadciśnienie tętnicze” oraz odpowiednich terminów systemu metadanych MeSH. W celu odszukania badań, które nie zostały wyszczególnione w wyszukiwarce PubMed lub nie zostały zindeksowane w rejestrze, przeszukano bibliografie zindentyfikowanych prac. Strategia ta znacznie zwiększyła szansę na znalezienie wszystkich poszukiwanych artykułów. Do identyfikacji niektórych publikacji wykorzystano również pracę Alavifarda i wsp. [15]. Uwzględniono wyłącznie badania randomizowane z grupą kontrolną w języku angielskim. Musiały one obejmować kobiety ciężarne lub w połogu (w wieku18 lat) z ciężkim nadciśnieniem tętniczy, przyjmujące labetalol (doustnie lub dożylnie), które następnie obserwowano, odnotowując ich parametry i potencjalne działania uboczne leku. Co więcej, artykuły uwzględniano, jeśli obejmowały więcej niż 10 pacjentek, zawierały informacje o schemacie dawkowania i jasno określały pierwszorzędowy wynik, który był związany ze zmianą ciśnienia krwi. Etiologia nadciśnienia nie była brana pod uwagę na przykład, czy było ono spowodowane ciążą, zaostrzeniem wcześniej istniejącego stanu (przewlekłe nadciśnienie tętnicze), czy też pojawiło się po porodzie. W niniejszej pracy nie zastosowano tego podziału ze względu na brak informacji w artykułach lub różne opinie autorów na temat kryteriów włączenia. W opinii autorów taki podział znacznie i niepotrzebnie skomplikowałby proces przeglądu i jego wyniki. Artykuły opublikowane jedynie w formie streszczeń, badania pilotażowe i niepublikowane manuskrypty nie zostały uwzględnione. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem danych z ostatnich 20 lat, przy czym granicę stanowił rok 2003. Miało to na celu zapewnienie z jednej strony, że tylko najnowsze dane zostaną wzięte pod uwagę, a z drugiej że populacja będzie wystarczająco duża, aby można było wyciągnąć bardziej szczegółowe wnioski.

W środowiskach naukowych toczyła się długotrwała debata na temat tego, jakie kryteria powinny być stosowane do diagnozowania nadciśnienia ciążowego [20]. Obecnie panuje zgoda co do tego, że ciśnienie skurczowe (CS)140160 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe (CR)90110 mm Hg należy określać mianem łagodnego nadciśnienia tętniczego, natomiast ciężkie nadciśnienie tętnicze definiować jako CS160 mm Hg i/lub CR110 mm Hg [6, 19, 21, 22]. Należy jednak zauważyć, że kryteria mogą się różnić w zależności od autora [20].

Warunkiem uwzględnienia artykułu było ciśnienie krwi spełniające wymogi konsensusu: CS160 mm Hg i/lub CR ≥110 mm Hg. Ponieważ definicja ciężkiego nadciśnienia tętniczego zmieniała się na przestrzeni lat, w jednym ze starszych badań zastosowano inną wartość graniczną. Fakt ten również uwzględniono w niniejszej publikacji (Ainuddin i wsp.150/100 mm Hg). Do pracy włączono trzy badania randomizowane z grupą kontrolną z udziałem pacjentek w okresie poporodowym Mukherjee i wsp. [34], Dhali i wsp. [35], Ainuddin i wsp. [37]. Do przeglądu włączono 10 publikacji dotyczących kobiet ze stanem przedrzucawkowym, ponieważ włączone do nich pacjenki spełniały kryteria ciśnienia tętniczego ustalone dla tego przeglądu.

W pracy tej analizowana była szybkość działania oraz skuteczność labetalolu. Omówiono również najważniejsze i mniej istotne skutki uboczne dla matki i noworodka. Zmienne te porównano z innymi lekami stosowanymi w ciężkim nadciśnieniu tętniczym podczas ciąży i w okresie bezpośrednio po porodzie, takimi jak nifedypina czy hydralazyna. Ze względu na różnice w parametrach zebranych w różnych badaniach niektórych parametrów nie można było obliczyć na podstawie globalnej populacji tego przeglądu (wielkość podgrupy podano w nawiasie lub bezpośrednio po nim).

Dostęp do niektórych badań nie był możliwy, dlatego nie uwzględniono ich w niniejszym przeglądzie (Dhananjaya i wsp. oraz Tariq i wsp.) [23, 24].

Wyniki

Wyszukiwanie przeprowadzone w bazie PubMed wyłoniło 27 artykułów, z których tylko pięć spełniało kryteria niniejszego przeglądu. Osiem badań znaleziono niezależnie od przeszukiwania bazy danych. Wszystkie badania przeprowadzono w krajach rozwijających się. Rekordy poddano kontroli jednego recenzenta (ryc. 1, 2).

83180.png
Rycina 1. Diagram przepływu PRISMA na podstawie wglądu do danych we wrześniu 2022 r. [25]
83192.png
Rycina 2. Ryzyko błędu systematycznego w każdej z 5 ocenianych domen (RoB 2.0) [26]

Większość publikacji, z wyjątkiem trzech [29, 30, 32], zawierała wyniki powiązane z upływem czasu mierzono, ile czasu zajęło skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego do ustalonej wartości docelowej. W większości z nich wartość ta wynosiła poniżej 150/100 mm Hg. Labetalol pozwalał na obniżenie ciśnienia tętniczego do pożądanego poziomu średnio w ciągu 41 minut [co obliczono na podstawie danych uzyskanych od 300 pacjentek 6 badań, odchylenie standardowe (SD) = 4,99]. Wartość tę obliczono tylko na podstawie badań, w których wyraźnie podano czas potrzebny do osiągnięcia kontroli ciśnienia krwi poniżej 150/100 mm Hg, ponieważ była to najpopularniejsza wartość docelowa w zebranych publikacjach. Najszybszy czas działania wynoszący 35,6 minuty wykazali Ainuddin i wsp. [37], a najdłuższy wynoszący 45 minut Raheem i wsp. [38]. Należy zauważyć, że w różnych badaniach stosowano różne dawki. Patel i wsp. [28] w swoim badaniu randomizowanym z grupą kontrolną wskazali czas do osiągnięcia pierwszorzędowego wyniku ciśnienia tętniczego, czyli 140/90 mm Hg, wynoszący 12,63 min (SD = 7,19), a zatem ponad 3-krotnie krótszy niż w jakimkolwiek innym badaniu, mimo że ustalono niższą wartość docelową. Można to wytłumaczyć znacznie szybszym zwiększaniem dawki. Podawane dawki były stosunkowo podobne w stosunku do innych badań, z tą różnicą, że były one podawane częściej (204080 mg dożylnie co 10 minut). Średnia liczba dawek w omawianym badaniu randomizowanym w celu uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego wynosiła 1,21. Jest to znacznie mniej niż średnia 2,33 dawki (524 pacjentki, SD = 1,06) ze wszystkich badań, w których taka informacja była dostępna. Należy również pamiętać, że różni autorzy stosowali różne dawki i strategie eskalacji leczenia, które mogą zmieniać wyniki na przykład wyższe dawki mogą potencjalnie oznaczać, że środek może być podawany rzadziej, aby osiągnąć pożądany efekt.

Easterling i wsp. [32] przeprowadzili największe badanie objęte niniejszym przeglądem, które koncentrowało się wyłącznie na czasie do wystąpienia efektu u 295 pacjentek, ale nie określono w nim średniej liczby podanych dawek. Podano jednak, że 48% kobiet otrzymało drugą dawkę, a 22% trzecią dawkę. Dziewięć kobiet (3%) musiało otrzymać inny lek, ponieważ za pomocą labetalolu nie było możliwe uzyskanie obniżenia ciśnienia krwi. Niepowodzenie terapii nie było powszechne również w innych badaniach randomizowanych z grupą kontrolną wystąpiło średnio w 3,91% (1002 kobiety, SD = 2,77).

Labetalol okazał się bezpiecznym lekiem pod względem działań niepożądanych. Odnotowano głównie drobne dolegliwości. Bóle głowy były najczęstszym problemem, a ich częstość występowania wynosiła 7,81% (952 pacjentki, SD = 13,32). Nudności wystąpiły u 4,04% kobiet (890 pacjentek, SD = 3,47). Tachykardia wystąpiła u 1,96% pacjentek (SD = 1,52) informacje te zebrano tylko w 5 artykułach, więc próba była ograniczona do 329 kobiet. Zaobserwowano dwa przypadki niedociśnienia jako efektu stosowania labetalolu. Stanowi to 0,42% przy SD na poziomie 0,46 (476 kobiet). Jednak częstość występowania nie może być określona precyzyjnie, ponieważ obliczenia obejmują badania Vigil-De Gracia i wsp. [29], w których kobietom podawano wcześniej 1000 ml płynu (900 ml mleczanu Ringera ze 100 ml 25-procentowej albuminy). Może to mieć dodatni wpływ na występowanie niedociśnienia, ponieważ nie odnotowano go w próbie 100 kobiet.

Ainuddin i wsp. [37] zaobserwowali jeden przypadek skurczu oskrzeli, potencjalnie śmiertelnego działania niepożądanego. W 4 badaniach klinicznych (474 kobiety), w których podano tego rodzaju informacje, zaobserwowano 2 przypadki napadów drgawkowych.

Labetalol okazał się również lekiem bezpiecznym dla płodu. Wynik w skali Apgar w pierwszej minucie życia wynoszący poniżej 7 punktów odnotowano u 10,18% z 206 noworodków (SD = 10,07), natomiast w piątej minucie życia punktację poniżej 7 zaobserwowano u 6,43% z 661 noworodków (SD = 3,27). Na 686 dzieci po urodzeniu 18,36% przyjęto na oddział intensywnej terapii (SD = 14,76). Kryteria włączenia różniły się w zależności od publikacji lub nie zostały określone. Poród martwego płodu wystąpił w 6,28% na 631 ciąż (SD = 2,66).

Dyskusja

Celem niniejszej publikacji było ustalenie i zweryfikowanie skuteczności labetalolu jako leku obniżającego ciśnienie krwi. Dane zebrane z 13 badań randomizowanych z grupą kontrolną z udziałem 1041 kobiet wyraźnie wskazują, że labetalol należy do grupy leków wartych rozważenia. Okazał się on skuteczny, gdyż mniej niż 4% pacjentek musiało otrzymać inny lek w celu unormowania ciśnienia krwi. Istotny jest również fakt, że zadziałał on stosunkowo szybko (średnio po 41 minutach). Jest to szczególnie ważne, aby ograniczyć do minimum czas, w którym u pacjentek występowało bardzo wysokie, niekorzystne dla zdrowia ciśnienie krwi.

Stwierdzono również, że labetalol powodował głównie niewielkie skutki uboczne, które nie powodowały konieczności przerwania terapii, a jedynie były nieprzyjemne dla pacjentek. Obejmowały one bóle głowy (najczęstsze) lub nudności. Tachykardia, która wystąpiła u mniej niż 2% pacjentek, mogła być mechanizmem kompensacyjnym spadku ciśnienia krwi [40]. Tezę tę potwierdzają Easterling i wsp. [32], którzy wykazali, że nifedypina, szybciej działający lek przeciwnadciśnieniowy, powodowała znacznie więcej (31% do 14%, p < 0,0001) przypadków tachykardii. W tym przypadku strategia wcześniejszego podania płynów, którą zastosowali Vigil-De Gracia i wsp. [29], może okazać się pomocna, ponieważ w ich badaniu nie odnotowano żadnego przypadku niedociśnienia i tylko jeden przypadek tachykardii. Może to sugerować, że dożylne podawanie płynów może zmniejszyć częstość występowania wspomnianych skutków ubocznych. Należy jednak dokładniej zbadać bezpieczeństwo stosowania tego typu działań.

Zaobserwowano jednak kilka poważnych zdarzeń. Odnotowano dwa przypadki napadów drgawkowych po przyjęciu leku, w tym u jednej kobiety, która wcześniej otrzymała siarczan magnezu. Występowanie drgawek, będących poważnym działaniem niepożądanym, musi być skurpulatnie monitorowane, ale nie ma wystarczających danych, aby wyciągnąć wiążące wnioski z tych dwóch przypadków. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że u kobiet tych mogło dojść do rzucawki w trakcie badania. Odnotowano również jeden przypadek skurczu oskrzeli działania tego można się było spodziewać, ponieważ labetalol jest lekiem blokującym zarówno receptory alfa- i beta-adrenergiczne. Niemniej jednak może to być istotny argument w dyskusji nad ograniczeniem stosowania leku u pacjentek podatnych na tego typu reakcje, na przykład chorych na astmę [41].

W literaturze lek jest porównywany z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi w niedawnej metaanalizie sieciowej labetalol okazał się nieco mniej skuteczny niż nifedypina, jednocześnie charakteryzując się podobną liczbą działań niepożądanych [15]. W innej metaanalizie wykazano, że bloker kanału wapniowego wiąże się z mniejszą liczbą skutków ubocznych [16]. W pracy Alavifard i wsp. [15] wykazano przewagę labetalolu nad hydralazyną pod względem skuteczności i bezpieczeństwa. Awaludin i wsp. [42] stwierdzili, że hydralazyna była równie skuteczna jak beta-blokery, ale wiązała się z częstszym kołataniem serca [42]. Labetalol nie powodował również więcej działań niepożądanych dla płodu niż inne podobne leki, takie jak blokery kanału wapniowego [42, 43].

W niniejszej publikacji nie jest możliwe niezależnie porównanie tego beta-blokera z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, ponieważ nie zebrano odpowiednich danych. Niemożliwe jest również odniesienie się do obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania labetalolu podnoszonych przez niektórych autorów (takich jak hipoglikemia, bradykardia, hipotrofia płodu), ponieważ tego rodzaju informacje nie zostały zebrane w prezentowanych badaniach. Zaobserwowano jeden przypadek skurczu oskrzeli, co sugeruje, że może to być rzadkie działanie niepożądane labetalolu.

Niniejszy przegląd obejmował kilka badań bez zaślepienia, co zwiększa ryzyko błędu systematycznego. Było to w pewnym stopniu wynikiem problemów logistycznych, ponieważ porównywane leki mogły mieć różne drogi podania doustną lub dożylną co utrudniało ich maskowanie. Niektórzy autorzy nie wskazali, dlaczego ich badanie randomizowane z grupą kontrolną nie były zaślepione. Żadna z publikacji nie miała niskiego ryzyka błędu systematycznego obliczonego za pomocą narzędzia RoB 2.0. Wszystkie były obarczone wadami. Jednak wpływ potencjalnie występującej stronniczości mógł być ograniczony, ponieważ najważniejsze zebrane parametry były liczbowe i ryzyko ich manipulacji przez badacza jest niskie.

Można wskazać kilka ograniczeń niniejszego przeglądu systematycznego. Chociaż w artykule uwzględniono 13 badań randomizowanych z grupą kontrolną, obejmujących ponad 1000 pacjentek, większość z nich stanowiły małe badania z udziałem mniej niż 100 kobiet. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że rzadkie działania niepożądane mogły nie zostać ujawnione. Ponadto nie przeprowadzono zaawansowanej syntezy danych, co potencjalnie ogranicza wartość sporządzonych opisów. W badaniu nie uwzględniono leków innych niż labetalol, co znacznie ograniczyło możliwość bezpośredniego porównania.

W tym miejscu należy wspomnieć o dylemacie etycznym związanym z prowadzeniem badań randomizowanych z grupą kontrolną z udziałem ciężarnych kobiet, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że skutek uboczny leku może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku stosowania środków, które nie mają ustalonych charakterystyk bezpieczeństwa. Problem ten sprawia, że prowadzenie badań obejmujących kobiety w ciąży jest utrudnione i bardziej skomplikowane, ponieważ należy zapewnić bezpieczeństwo uczestniczek i ich dzieci. Ponadto wszystkie badania przeprowadzono w krajach rozwijających się. Może to potencjalnie wpływać na właściwości leków w regionach świata innych niż te, w których przeprowadzono badania, ponieważ wiadomo, że niektóre środki mają tendencję do działania w różny sposób w różnych populacjach [44]. Nie ma ogólnie przyjętego konsensusu, czy sytuacja ta dotyczy również labetalolu [45].

Tabela 1. Podsumowanie oraz informacje na temat zebranych badań randomizowanych z grupą kontrolną

Autor

Rok publikacji

Projekt badania

Populacja (labetalol)

Kraj

Strategia zwiększania dawki (labetalol)

Pierwszorzędowy wynik

Ryzyko błędu systematycznego (RoB 2) [26]

Shi i wsp. [27]

2016

Badanie z podwójnie ślepą próbą

73

Chiny

204080 mg i.v.; co 15 minut

Czas osiągnięcia wyniku ≤ 150/100 mm Hg

Pewne obawy

Patel i wsp. [28]

2018

Badanie z randomizacją przy użyciu „metody kopertowej”

76

Indie

204080 mg i.v.; co 10 minut

Czas osiągnięcia wyniku ciśnienia tętniczego = 140/90 mm Hg

Wysokie

Vigil-De Gracia i wsp. [29]

2006

Badanie otwarte

100

Panama

204080 mg i.v.; co 20 minut

Skuteczne unormowanie nadciśnienia i niedociśnienia u matki

Wysokie

Delgado De Pasquale i wsp. [30]

2014

Badanie otwarte

131

Panama

204080 mg i.v.; co 15 minut

Liczba dawek do uzyskania wyniku CS ≤ 159 mm Hg i/lub CR ≤ 109 mm Hg

Pewne obawy

Khan i wsp. [31]

2017

Nie określono

39

Pakistan

204080 mg i.v.; co 20 minut

Odnotowana wartość MAP

Pewne obawy

Easterling i wsp. [32]

2019

Badanie otwarte

295

Indie

200 mg doustnie; jeśli ciśnienie tętnicze było wyższe niż 155/105 mm Hg po 1 godzinie, podano kolejne 200 mg (maks. 600 mg)

CS 120150 mm Hg, CR 70100 mm Hg, brak działań niepożądanych w ciągu 6 h

Pewne obawy

Zulfeen i wsp. [33]

2019

Badanie z podwójnie ślepą próbą

60

Indie

2040808080 mg i.v.; co 15 minut

Czas osiągnięcia wyniku ≤ 150/100 mm Hg

Pewne obawy

Mukherjee i wsp. [34]

2015

Badanie otwarte

30

Indie

202020404080 mg i.v.; co 20 min, maks. 220 mg

Czas do osiągnięcia ≤ 150/100 mm Hg

Wysokie

Dhali i wsp. [35]

2012

Badanie otwarte

50

Indie

3040808080 mg i.v.; co 20 minut

Czas osiągnięcia wyniku ≤ 150/100 mm Hg

Pewne obawy

Thalamati i wsp. [36]

2018

Badanie z podwójnie ślepą próbą

50

Indie

2040808080 mg i.v.; co 15 minut

Czas osiągnięcia wyniku CS 140155 mm Hg i CR 90100 mm Hg

Pewne obawy

Ainuddin i wsp. [37]

2019

Badanie otwarte

62

Pakistan

100 mg doustnie; maks. 1200 mg w razie potrzeby do kontroli ciśnienia tętniczego

Czas osiągnięcia wyniku CS < 150 mm Hg i CR 80100 mm Hg bez poważnych skoków ciśnienia przez 72 h

Pewne obawy

Raheem i wsp. [38]

2011

Badanie z podwójnie ślepą próbą

25

Malezja

2040808080 mg i.v.; co 15 minut

Czas osiągnięcia wyniku ciśnienia krwi ≤ 150/100 mm Hg

Pewne obawy

Lakshmi i wsp. [39]

2012

Badanie otwarte

50

Indie

20408080 mg i.v.; co 30 min lub do osiągnięcia docelowego ciśnienia tętniczego

Liczba dawek i czas wymagany do osiągnięcia redukcji MAP o 25%

Wysokie

Podsumowanie

Na podstawie danych przedstawionych w niniejszym przeglądzie wydaje się, że labetalol jest wysoce skutecznym lekiem w obniżaniu ciężkiego nadciśnienia tętniczego podczas ciąży lub w okresie poporodowym. Jego stosowanie wiąże się z niewielką liczbą działań niepożądanych, które w większości przypadków nie są groźne dla pacjentki oraz jej dziecka. Powszechne skutki uboczne labetalolu obejmowały nudności i bóle głowy, ale związek tych ostatnich z lekiem nie jest znany, ponieważ odpowiednie informacje nie zostały zebrane przed badaniem. Odnotowano również tachykardię u pacjentek. Spośród poważnych działań niepożądanych zaobserwowano jeden przypadek skurczu oskrzeli i dwa przypadki napadów drgawkowych po przyjęciu leku.

Istnieje duża potrzeba przeprowadzenia większych i bardziej szczegółowych badań nad labetalolem w ciężkim nadciśnieniu tętniczym podczas ciąży i w okresie poporodowym, ponieważ tylko jedno z ostatnich badań randomizowanych z grupą kontrolną objęło ponad 200 pacjentek. Badania te są również potrzebne ze względu na wysoki poziom rozbieżności między wynikami badań przytoczonych w niniejszej publikacji, co w wielu przypadkach uniemożliwia wyciągnięcie ostatecznych wniosków. Niemniej jednak skuteczność labetalolu jako leku hipotensyjnego można uznać za wystarczająco dowiedzioną, ponieważ w każdym z przedstawionych artykułów wykazano, że jest on wysoce skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego, a jednocześnie bezpieczny. Biorąc pod uwagę wszystkie dane przedstawione w niniejszym przeglądzie, zdecydowanie potwierdzono pozycję labetalolu jako leku pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia tętniczego podczas ciąży lub w okresie poporodowym. Wyniki nie przemawiają jednak za tym, aby był to lek, który znacznie wyróżniałby się i który powinien być wybierany bez uwzględniania alternatywnych środków. Należy podjąć wysiłki w celu zapewnienia jego dostępności, aby zwiększyć liczbę sprawdzonych i bezpiecznych opcji terapeutycznych, szczególnie w krajach, w których jest on nadal niedostępny w standardowym leczeniu (np. w Niemczech i Polsce).

Finansowanie

Niniejszy przegląd nie otrzymał żadnej konkretnej dotacji od agencji finansujących z sektora publicznego, prywatnego lub non-profit.

Wkład autorów

M.M. jest pomysłodawcą artykułu, przeprowadził również wyszukiwanie literatury, analizę danych i przygotował manuskrypt. J.Z.P. i J.D.K. dokonali krytycznej korekty artykułu.

Konflikt interesów

Autorzy deklarują brak konfliktu interesów.

PIŚMIENNICTWO

  1. Garovic VD, Dechend R, Easterling T, et al. American Heart Association Council on Hypertension; Council on the Kidney in Cardiovascular Disease, Kidney in Heart Disease Science Committee; Council on Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology; Council on Lifestyle and Cardiometabolic Health; Council on Peripheral Vascular Disease; and Stroke Council. Hypertension in Pregnancy: Diagnosis, Blood Pressure Goals, and Pharmacotherapy: A Scientific Statement From the American Heart Association. Hypertension. 2022; 79(2): e21–e41, doi: 10.1161/HYP.0000000000000208, indexed in Pubmed: 34905954.
  2. Garovic VD, White WM, Vaughan L, et al. Incidence and Long-Term Outcomes of Hypertensive Disorders of Pregnancy. J Am Coll Cardiol. 2020; 75(18): 2323–2334, doi: 10.1016/j.jacc.2020.03.028, indexed in Pubmed: 32381164.
  3. Olié V, Moutengou E, Grave C, et al. Prevalence of hypertensive disorders during pregnancy in France (2010-2018): The Nationwide CONCEPTION Study. J Clin Hypertens (Greenwich). 2021; 23(7): 1344–1353, doi: 10.1111/jch.14254, indexed in Pubmed: 34042277.
  4. Sedgh G, Singh S, Hussain R. Intended and unintended pregnancies worldwide in 2012 and recent trends. Stud Fam Plann. 2014; 45(3): 301–314, doi: 10.1111/j.1728-4465.2014.00393.x, indexed in Pubmed: 25207494.
  5. Prejbisz A, Dobrowolski P, Kosiński P, et al. Management of hypertension in pregnancy: prevention, diagnosis, treatment and longterm prognosis. Kardiol Pol. 2019; 77(7-8): 757–806, doi: 10.33963/KP.14904, indexed in Pubmed: 31322138.
  6. Brown MA, Magee LA, Kenny LC, et al. International Society for the Study of Hypertension in Pregnancy (ISSHP). The hypertensive disorders of pregnancy: ISSHP classification, diagnosis & management recommendations for international practice. Pregnancy Hypertens. 2018; 13: 291–310, doi: 10.1016/j.preghy.2018.05.004, indexed in Pubmed: 29803330.
  7. Tooher J, Thornton C, Makris A, et al. Hypertension in pregnancy and long-term cardiovascular mortality: a retrospective cohort study. Am J Obstet Gynecol. 2016; 214(6): 722.e1–722.e6, doi: 10.1016/j.ajog.2015.12.047, indexed in Pubmed: 26739795.
  8. Theilen LH, Meeks H, Fraser A, et al. Long-term mortality risk and life expectancy following recurrent hypertensive disease of pregnancy. Am J Obstet Gynecol. 2018; 219(1): 107.e1–107.e6, doi: 10.1016/j.ajog.2018.04.002, indexed in Pubmed: 29630888.
  9. Theilen LH, Fraser A, Hollingshaus MS, et al. All-Cause and Cause-Specific Mortality After Hypertensive Disease of Pregnancy. Obstet Gynecol. 2016; 128(2): 238–244, doi: 10.1097/AOG.0000000000001534, indexed in Pubmed: 27400006.
  10. Benschop L, Duvekot JJ, Roeters van Lennep JE. Future risk of cardiovascular disease risk factors and events in women after a hypertensive disorder of pregnancy. Heart. 2019; 105(16): 1273–1278, doi: 10.1136/heartjnl-2018-313453, indexed in Pubmed: 31175138.
  11. Kilpatrick SJ, Abreo A, Greene N, et al. Severe maternal morbidity in a large cohort of women with acute severe intrapartum hypertension. Am J Obstet Gynecol. 2016; 215(1): 91.e1–91.e7, doi: 10.1016/j.ajog.2016.01.176, indexed in Pubmed: 26829504.
  12. Gemechu KS, Assefa N, Mengistie B. Prevalence of hypertensive disorders of pregnancy and pregnancy outcomes in Sub-Saharan Africa: A systematic review and meta-analysis. Womens Health (Lond). 2020; 16: 1745506520973105, doi: 10.1177/1745506520973105, indexed in Pubmed: 33334273.
  13. Kintiraki E, Papakatsika S, Kotronis G, et al. Pregnancy-Induced hypertension. Hormones (Athens). 2015; 14(2): 211–223, doi: 10.14310/horm.2002.1582, indexed in Pubmed: 26158653.
  14. Al Khaja KAJ, Sequeira RP, Alkhaja AK, et al. Drug treatment of hypertension in pregnancy: a critical review of adult guideline recommendations. J Hypertens. 2014; 32(3): 454–463, doi: 10.1097/HJH.0000000000000069, indexed in Pubmed: 24384846.
  15. Alavifard S, Chase R, Janoudi G, et al. First-line antihypertensive treatment for severe hypertension in pregnancy: A systematic review and network meta-analysis. Pregnancy Hypertens. 2019; 18: 179–187, doi: 10.1016/j.preghy.2019.09.019, indexed in Pubmed: 31678759.
  16. Duley L, Meher S, Jones L. Drugs for treatment of very high blood pressure during pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2013; 2013(7): CD001449, doi: 10.1002/14651858.CD001449.pub3, indexed in Pubmed: 23900968.
  17. Magee LA, Abalos E, von Dadelszen P, et al. CHIPS Study Group. How to manage hypertension in pregnancy effectively. Br J Clin Pharmacol. 2011; 72(3): 394–401, doi: 10.1111/j.1365-2125.2011.04002.x, indexed in Pubmed: 21545480.
  18. Magee LA, von Dadelszen P. The management of severe hypertension. Semin Perinatol. 2009; 33(3): 138–142, doi: 10.1053/j.semperi.2009.02.001, indexed in Pubmed: 19464503.
  19. Committee Opinion No. 623: Emergent therapy for acute-onset, severe hypertension during pregnancy and the postpartum period. Obstet Gynecol. 2015; 125(2): 521–525, doi: 10.1097/01.AOG.0000460762.59152.d7, indexed in Pubmed: 25611642.
  20. Regitz-Zagrosek V, Roos-Hesselink JW, Bauersachs J, et al. 2018 ESC Guidelines for the management of cardiovascular diseases during pregnancy: The Task Force for the Management of Cardiovascular Diseases during Pregnancy of the European Society of Cardiology (ESC). Eur Heart J. 2018; 39(34): 3165–3241.
  21. Moroz LA, Simpson LL, Rochelson B. Management of severe hypertension in pregnancy. Semin Perinatol. 2016; 40(2): 112–118, doi: 10.1053/j.semperi.2015.11.017, indexed in Pubmed: 26726135.
  22. Gestational Hypertension and Preeclampsia: ACOG Practice Bulletin, Number 222. Obstet Gynecol. 2020; 135(6): e237–e260, doi: 10.1097/AOG.0000000000003891, indexed in Pubmed: 32443079.
  23. B. Dhananjaya RJ. Oral nifedipine versus intravenous labetalol in hypertensive emergencies of pregnancy: a randomised trial, . Res J Pharm Biol Chem Sci. Res J Pharm Biol Chem Sci. 2015; 6(2): 1673–1681.
  24. Tariq S, Shahid A, Yousof T. Comparison of maternal hypotension after administration of labetalol versus hydralazine in treating patients having severe pregnancy induced hypertension. Pak J Med Health Sci. 2017; 11(2): 541–543.
  25. Haddaway NR, Page MJ, Pritchard CC, et al. : An R package and Shiny app for producing PRISMA 2020-compliant flow diagrams, with interactivity for optimised digital transparency and Open Synthesis. Campbell Syst Rev. 2022; 18(2): e1230, doi: 10.1002/cl2.1230, indexed in Pubmed: 36911350.
  26. Sterne JAC, Savović J, Page MJ, et al. RoB 2: a revised tool for assessing risk of bias in randomised trials. BMJ. 2019; 366: l4898, doi: 10.1136/bmj.l4898, indexed in Pubmed: 31462531.
  27. Shi DD, Yang FZ, Zhou L, et al. Oral nifedipine vs. intravenous labetalol for treatment of pregnancy-induced severe pre-eclampsia. J Clin Pharm Ther. 2016; 41(6): 657–661, doi: 10.1111/jcpt.12439, indexed in Pubmed: 27578562.
  28. Patel P, Koli D, Maitra N, et al. Comparison of Efficacy and Safety of Intravenous Labetalol Versus Hydralazine for Management of Severe Hypertension in Pregnancy. J Obstet Gynaecol India. 2018; 68(5): 376–381, doi: 10.1007/s13224-017-1053-9, indexed in Pubmed: 30224842.
  29. Vigil-De Gracia P, Lasso M, Ruiz E, et al. or the HYLA treatment study. Severe hypertension in pregnancy: hydralazine or labetalol. A randomized clinical trial. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2006; 128(1-2): 157–162, doi: 10.1016/j.ejogrb.2006.02.015, indexed in Pubmed: 16621226.
  30. Delgado De Pasquale S, Velarde R, Reyes O, et al. Hydralazine vs labetalol for the treatment of severe hypertensive disorders of pregnancy. A randomized, controlled trial. Pregnancy Hypertens. 2014; 4(1): 19–22, doi: 10.1016/j.preghy.2013.08.001, indexed in Pubmed: 26104249.
  31. Khan A, Hafeez S, Nasrullah FD. Comparison of Hydralazine and Labetalol to lower severe hypertension in pregnancy. Pak J Med Sci. 2017; 33(2): 466–470, doi: 10.12669/pjms.332.12243, indexed in Pubmed: 28523058.
  32. Easterling T, Mundle S, Bracken H, et al. Oral antihypertensive regimens (nifedipine retard, labetalol, and methyldopa) for management of severe hypertension in pregnancy: an open-label, randomised controlled trial. Lancet. 2019; 394(10203): 1011–1021, doi: 10.1016/S0140-6736(19)31282-6, indexed in Pubmed: 31378394.
  33. Zulfeen M, Tatapudi R, Sowjanya R. Erratum to “IV labetalol and oral nifedipine in acute control of severe hypertension in pregnancy-A randomized controlled trial” [Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol. 236 (May) (2019) 46-52]. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2020; 247: 272, doi: 10.1016/j.ejogrb.2020.01.020, indexed in Pubmed: 31980290.
  34. Mukherjee S, Khan S, Jain U, et al. A comparative evaluation of intravenous labetalol versus oral nifedipine for control of severe pregnancy-induced hypertension with low-dose regimen. Int J Med Sci Public Health. 2016; 5(6): 1183, doi: 10.5455/ijmsph.2016.16102015178.
  35. Dhali B, Bhattacharya S, Ganguly R, et al. A randomized trial of intravenous labetalol and oral nifedipine in severe pregnancy induced hypertension. Int J Reprod Contracept Obstet Gynecol. 2012: 42–46, doi: 10.5455/2320-1770.ijrcog001912.
  36. Thalamati S, Bandaru S, Bhumireddy D. Assessment of safety and efficacy of oral nifedipine and intravenous labetalol in management of increased blood pressure in severe preeclampsia. Int J Reprod Contracept Obstet Gynecol. 2018; 7(7): 2645, doi: 10.18203/2320-1770.ijrcog20182465.
  37. Ainuddin J, Javed F, Kazi S. Oral labetalol versus oral nifedipine for the management of postpartum hypertension a randomized control trial. Pak J Med Sci. 2019; 35(5): 1428–1433, doi: 10.12669/pjms.35.5.812, indexed in Pubmed: 31489020.
  38. Raheem IA, Saaid R, Omar SZ, et al. Oral nifedipine versus intravenous labetalol for acute blood pressure control in hypertensive emergencies of pregnancy: a randomised trial. BJOG. 2012; 119(1): 78–85, doi: 10.1111/j.1471-0528.2011.03151.x, indexed in Pubmed: 21985500.
  39. Sathya Lakshmi B, Dasari P. Oral nifedipine versus intravenous labetalol in hypertensive urgencies and emergencies of pregnancy: a randomized clinical trial. Obstet Med. 2012; 5(4): 171–175, doi: 10.1258/om.2012.120010, indexed in Pubmed: 30705699.
  40. Victorino GP, Battistella FD, Wisner DH. Does tachycardia correlate with hypotension after trauma? J Am Coll Surg. 2003; 196(5): 679–684, doi: 10.1016/S1072-7515(03)00128-5, indexed in Pubmed: 12742195.
  41. Leuppi JD, Schnyder P, Hartmann K, et al. Drug-induced bronchospasm: analysis of 187 spontaneously reported cases. Respiration. 2001; 68(4): 345–351, doi: 10.1159/000050525, indexed in Pubmed: 11464079.
  42. Awaludin A, Rahayu C, Daud NA, et al. Antihypertensive Medications for Severe Hypertension in Pregnancy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Healthcare (Basel). 2022; 10(2), doi: 10.3390/healthcare10020325, indexed in Pubmed: 35206939.
  43. Shi Q, Leng W, Yao Q, et al. Oral nifedipine versus intravenous labetalol for the treatment of severe hypertension in pregnancy. Int J Cardiol. 2015; 178: 162–164, doi: 10.1016/j.ijcard.2014.10.111, indexed in Pubmed: 25464243.
  44. Alemayehu C, Mitchell G, Nikles J. Barriers for conducting clinical trials in developing countries- a systematic review. Int J Equity Health. 2018; 17(1): 37, doi: 10.1186/s12939-018-0748-6, indexed in Pubmed: 29566721.
  45. Stott D, Bolten M, Paraschiv D, et al. Maternal ethnicity and its impact on the haemodynamic and blood pressure response to labetalol for the treatment of antenatal hypertension. Open Heart. 2016; 3(1): e000351, doi: 10.1136/openhrt-2015-000351, indexed in Pubmed: 27042322.