Vol 79, Supp. II (2021): Zeszyty Edukacyjne 2/2021
Expert opinion
Published online: 2021-05-11

open access

Page views 1094
Article views/downloads 980
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Zastosowanie dapagliflozyny w leczeniu niewydolności serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową lewej komory

Jadwiga Nessler1, Aleksander Siniarski1, Przemysław Leszek2, Janusz Gumprecht3, Jarosław Drożdż4, Jarosław Kaźmierczak5, Adam Witkowski6, Andrzej Gackowski1, Ewa A. Jankowska7, Tomasz Kukulski8, Małgorzata Lelonek9, Piotr Rozentryt10, Paweł Rubiś11, Piotr Ponikowski7
DOI: 10.33963/v.kp.83226

Abstract

Niewydolność serca (HF) jest problemem zdrowotnym charakterystycznym dla starzejącej się populacji obciążonej chorobami serca i naczyń. Według ostatnich danych uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), a opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia na HF w Polsce choruje ~1,24 mln Polaków, a co roku umiera 140 tys. z nich. Polska od kilku lat zajmuje 5. miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby chorych z HF i znajduje się 1. miejscu wśród 34 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem liczby hospitalizacji z powodu HF (547 chorych na 100 tys. osób).
Na przestrzeni ostatnich lat w diagnostyce i leczeniu pacjentów z HF ze zmniejszoną frakcją wyrzutową lewej komory (HFrEF) nastąpił znaczący postęp, którego konsekwencją była redukcja śmiertelności sercowo‑naczyniowej (SN) i całkowitej. Pomimo to, przeżycie 5‑letnie w przebiegu HF jest nadal gorsze od obserwowanego w niektórych typach nowotworów, zarówno w populacji mężczyzn, jak i kobiet. Dlatego też ciągle trwają poszukiwania leków poprawiających rokowanie w tej grupie chorych.
Inhibitory kotransportera sodowo‑glukozowego typu 2 (SGLT‑2) to nowa grupa leków, która bez wątpienia będzie kolejnym kamieniem milowym w terapii chorych z HFrEF. W przedstawionej poniżej opinii ekspertów zawarta została historia dapagliflozyny, która z leku przeznaczonego do leczenia cukrzycy typu 2 (T2DM) stała się jednym z bardziej skutecznych leków poprawiających rokowanie, jakość życia oraz zmniejszających częstość hospitalizacji chorych z HF. W dokumencie opisane zostały najważniejsze badania z zastosowaniem dapagliflozyny oraz wskazania do jej zastosowania według opinii ekspertów Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file