Dwuenergetyczna tomografia komputerowa — możliwe zastosowania w diagnostyce chorób reumatycznych
Streszczenie
W ostatnich dwóch dziesięcioleciach znacząco wzrosła efektywność dostępnych terapii. Obecnie w leczeniu chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), realnym celem prowadzonego leczenia jest osiągnięcie niskiej aktywności choroby bądź remisji. Wraz z tym postęp ewoluował również sposób patrzenia na choroby reumatyczne jak metody oceny ich aktywności.
Obecnie coraz większą wagę przykłada się do procesu zapalnego w obrębie stawów, dotyczy to nawet procesu zapalnego na poziomie subklinicznym. Na tym etapie proces zapalny nie jest widoczny w badaniu fizykalnym, konieczne do jego wykrycia jest zastosowanie metod obrazowych. W reumatologii do oceny stanu zapalnego wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne (USG) i badanie rezonansu magnetycznego (RM). W przypadku badania USG duży problem stanowi wciąż obiektywność oceny, a w przypadku badania RM — czas jego wykonania i koszt.
Z tego względu wciąż poszukiwane są inne metody obrazowe do oceny procesu zapalnego stawów. Jedną z takich metod może być dwuenergetyczna tomografia komputerowa (DECT). Dzięki zastosowaniu dwóch wiązek promieniowania rentgenowskiego (RTG) o różnych energiach możliwe jest o wiele dokładniejsze różnicowanie tkanek miękkich niż ma to miejsce w klasycznej tomografii komputerowej (TK). Obecnie przydatność badania DECT została potwierdzona w diagnostyce dny moczanowej, pytaniem wymagającym odpowiedzi jest to, czy DECT pozwoli również na uwidocznienie procesu zapalnego w obrębie stawów.
Słowa kluczowe: dwuenergetyczna tomografia komputerowabadanie ultrasonograficznebadanie rezonansu magnetycznego