SPRAWOZDANIE
Sprawozdanie z 25. Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii
Adriana Polańska1
1Zakład Dermatologii i Wenerologii, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Adres do korespondencji:
dr n. med. Adriana Polańska, Zakład Dermatologii i Wenerologii, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 49, 60–355 Poznań, tel.: (61) 869 11 06, e-mail: adriana-polanska@wp.pl
W dniach 28 września — 2 października 2016 roku we Wiedniu odbył się 25. Kongres Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (European Academy of Dermatology and Venereology, EADV). Miałam przyjemność w nim uczestniczyć dzięki stypendium wyjazdowym uzyskanym za zdobycie I miejsca w sesji prac klinicznych podczas zjazdu sekcji Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (Ossa, 2015) za doniesienie pt. Przydatność ultrasonografii wysokiej częstotliwości w ocenie efektów fototerapii u pacjentów z ziarniniakiem grzybiastym. Wyjazd ten był możliwy dzięki firmie Polpharma, która była sponsorem niniejszego stypendium. Razem ze mną w Kongresie uczestniczyła dr Julia Seniuta z Wrocławia, jako laureatka I miejsca w sesji przypadków klinicznych za doniesienie Zespół TRAPS — rzadka, ale spektakularna przyczyna nawrotowej gorączki z osutką.
Wiedeń już po raz drugi gościł dermatologów z różnych stron Europy i świata w ramach Kongresu EADV (pierwszy odbył się w 2007 roku). Miejscem obrad było przestronne i nowoczesne Centrum Wiednia (Austria Center Vienna), a rolę gospodarza Kongresu pełnił obecny prezydent EADV, prof. Erwin Tschachler, wraz z Austriackim Towarzystwem Dermatologicznym. Spotkanie, jak co roku, zgromadziło olbrzymią rzeszę uczestników, dla których Komitet Naukowy pod przewodnictwem prof. Martina Röckena z Niemiec zorganizował „intensywny pięciodniowy kurs dermato-wenerologii”. Na program kongresu składało się łącznie 180 sesji tematycznych, w czasie których wykłady wygłosiło około 700 wybitnych klinicystów z ponad 30 krajów świata. Zaprezentowano także 2375 plakatów w wersji elektronicznej, dotyczących niemal wszystkich możliwych aspektów dermato-wenerologii (ryc. 1).
Rycina 1. Dr hab. Aleksandra Dańczak-Pazdowska, dr hab. Agnieszka Osmola-Mańkowska i autorka przed plakatem prezentowanym na Kongresie
W pierwszym dniu Kongresu miały miejsce sesje towarzystw siostrzanych EADV, w tym towarzystw dermatologicznych z Indii, Pakistanu, European Society of Photodermatology, European Task for Atopic Dermatitis czy International Psoriasis Council i International Eczema Council. W godzinach popołudniowych pierwszego dnia Kongresu prof. Erwin Tschachler dokonał uroczystego otwarcia spotkania. Z kolei w czasie ceremonii otwarcia prof. Steven Katz ze Stanów Zjednoczonych wygłosił wykład Dermatology 2016: If past is prologue, a także miała miejsce projekcja filmu Alfreda Vendla (Extracts from „Planet You”), w którym autor, za pomocą specjalnych technik rekonstrukcyjnych opartych o innowacyjne metody obrazowe, takie jak mikroskopia skaningowa czy mikro- i nanotomografia komputerowa, przedstawił organizmy żyjące na skórze i w ciele człowieka. Za niniejszy, niezwykle pasjonujący, popularnonaukowy film autor otrzymał w 2008 roku nagrodę Emmy.
W programie kolejnych dni Kongresu znalazły się sesje dedykowane osobom rozpoczynającym naukę dermatologii (Training and Educational Forum), w czasie których omawiano podstawowe zagadnienia dotyczące kliniki, patofizjologii i histopatologii wielu chorób skóry, w tym między innymi pokrzywki, wyprysku, nowotworów skóry, łuszczycy, chorób włosów i błon śluzowych. Z kolei sesje kierowane do specjalistów (Review and Updates) skupiały się na najnowszych odkryciach i klinicznych aspektach różnych chorób skóry. W ich ramach przedstawiono analizy z ostatnich doniesień naukowych z uwzględnieniem aktualnego postępowania w codziennej praktyce klinicznej. Dla doświadczonych specjalistów adresowano również forum eksperckie (Expert Forum), którego ideą była krytyczna debata i wymiana doświadczeń najwybitniejszych znawców dziedziny. Omawiano m.in. atopowe zapalenie skóry, leki biologiczne w dermatologii, świąd czy nowotwory skóry. W codziennym programie zjazdowym znalazły się również tzw. free communications oraz warsztaty praktyczne poświęcone technikom chirurgicznym i wenerologii.
W tym roku tzw. gorące tematy (Hot topics) dotyczyły zagadnień genetyki, głównie w odniesieniu do łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Ostatni dzień obrad poświęcono medycynie estetycznej — chirurgii korekcyjnej, zastosowaniu laserów, wypełniaczy i toksyny botulinowej. Nowością w tym zakresie była sesja poświęcona dermokosmetykom. Codziennie około południa odbywały się wykłady plenarne, w czasie których mogliśmy posłuchać znamienitych światowych wykładowców, m.in. prof. Toma Quinna (Stany Zjednoczone), który przedstawił aktualne dane na temat HIV, czy dr. Masayuki Amagai (Japonia), który objaśnił zaburzenia i ich konsekwencje w zakresie bariery naskórkowej u chorych na atopowe zapalenie skóry.
Nie zabrakło również prezentacji przedstawicieli polskiej dermatologii. Sześciokrotnie w trakcie 25. Kongresu EADV polscy profesorowie przewodniczyli sesjom, w trakcie których wygłaszali wykłady. Byli to: prof. Lidia Rudnicka (w sesji Eosinophilic and sclerosing diseases), prof. Małgorzata Olszewska (w sesji Lichenoid diseases of the skin and mucous membranes), prof. Anna Woźniacka (w sesji Autoimmune diseases), prof. Jacek Szepietowski (w sesji Pain and itch management), prof. Adam Reich (w sesji Itch and itch management). Ponadto prezentacje ustne przedstawili dr hab. Wioletta Barańska-Rybak, dr hab. Andrzej Bieniek, dr hab. Łukasz Matusiak oraz dr hab. Rafał Białynicki-Birula.
Należy podkreślić, że program 25. Kongresu EADV był niezwykle ciekawy i bogaty. W ciągu kilku dni podsumowano i przedyskutowano aktualne zagadnienia dermato-wenereologii. Niestety, tak jak w czasie wielu zjazdów, większość intersujących sesji toczyła się równolegle i decyzja, którą sesję wybrać, była niekiedy bardzo trudna.
Niepowtarzalny, wrześniowo-październikowy klimat Wiednia był też świetną okazją do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany myśli nie tylko dermato-wenerologicznych (ryc. 2). Wiedeń kusił ciekawymi atrakcjami, zarówno pod względem historycznymi, jak i rozrywkowym (ryc. 3), a tak bogate w informacje sesje wymagały relaksu, chociażby z filiżanką wiedeńskiej kawy. W kolejnym roku, 26. już Kongres EADV jest planowany w Genewie, nieco wcześniej niż zwykle, bowiem w okresie od 13 do 17 września. Do zobaczenia za rok!
Rycina 2. Spotkanie grupy polskich uczestników z Poznania, Wrocławia i Warszawy z prof. Lidia Rudnicką w czasie jednego z dni obrad Kongresu
Rycina 3. Jedna z lokalnych atrakcji z 116-metrowym widokiem na Wiedeń