English Polski
Tom 11, Nr 6 (2016)
Artykuł redakcyjny
Opublikowany online: 2017-01-30

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 409
Wyświetlenia/pobrania artykułu 705
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

_00D_FC_2016_06_Od Redaktora

Od Redaktora

Wozakowska_Beata.jpg

Szanowni Państwo,

Drodzy Czytelnicy,

prezentujemy ostatni, zamykający rok 2016, numer Folia Cardiologica. Tematyka artykułów jest, jak zwykle, bogata i różnorodna. Szczególnie polecam Państwa uwadze artykuły oryginalne z wiodących ośrodków kardiologicznych w kraju. Praca „Changing trends in the use of cardiac implantable electronic devices over 14 years of practice at a cardiology reference center” Elżbiety Barbary Świętoń i wsp. z I Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ilustruje trend w kierunku coraz szerszego stosowania stymulatorów serca z rozszerzonym zarówno o funkcje antyarytmiczne, jak i resynchronizujące zakresem terapii. W ośrodku Autorów pracy ten odsetek sięga niemal 20%. Warto przypomnieć, że urządzenia te, dzięki funkcji pamięci, umożliwiają również diagnostykę zaburzeń rytmu, co — jak się podkreśla w aktualnych wytycznych dotyczących migotania przedsionków — wpływa na podejmowanie decyzji terapeutycznych, na przykład dotyczących terapii przeciwkrzepliwej.

Powikłania zakrzepowo-zatorowe u hospitalizowanych chorych z migotaniem przedsionków stanowią zresztą temat pracy młodej autorki ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii — lek. Anny Stec. Nieustająco namawiamy i zapraszamy młodych kardiologów do publikowania prac oryginalnych. Drogie Koleżanki i Koledzy, to dla Was powstał dział „Młoda kardiologia”; wykorzystajcie możliwość zaprezentowania swojej sylwetki, swojego ośrodka, a przede wszystkich efektów swoich badań!

Zaburzenia oddychania podczas snu to gorący temat ostatniej dekady i słusznie schorzenie to stanowi przedmiot eksploracji kardiologów, ponieważ w największym stopniu wpływa na symptomatologię kardiologiczną właśnie (a nie np. pulmonologiczną). Oporne nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, niewydolność serca to objawy, które mogą wynikać z obecności obturacyjnego bezdechu sennego. W swojej pracy „Holter assessment of sleep-disordered breathing in pulmonary arterial hypertension and in pulmonary hypertension due to left ventricular dysfunction” Kamil Wikła i wsp. z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawiają wyniki badań zaburzeń oddychania w grupie chorych z niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym płucnym. To ciekawy kierunek badań i niewątpliwie doczeka się dalszych obserwacji.

W dziale przypadków klinicznych w przeważającej większości zagościły prace na temat terapii przeciwkrzepliwej. Niniejszym wypełniamy obietnicę złożoną Autorom nagrodzonych prac w konkursie: „Mój chory leczony przeciwkrzepliwie”. Pierwsza dziesiątka prac została opublikowana w suplemencie „Kardiologii Polskiej”; cieszę się, że Autorzy kolejnych dziesięciu nagrodzonych prac w ujrzą swoje doniesienia w 6. numerze Folia Cardiologica.

Nie zawiedli nas również redaktorzy stałych działów FC i gorąco zachęcam Czytelników do zapoznania się z artykułami w nich zamieszczonymi.

Szanowni Państwo, zakończenie starego roku to okazja do podsumowań i refleksji, nowy rok niesie ze sobą nadzieję i optymizm; życzę, aby nam wszystkim ich nie zabrakło w 2017 roku.

Redaktor Naczelna

Wozakowska-Kaplon%20Beata.tif

prof. dr hab. n. med. Beata Wożakowska-Kapłon