English Polski
Tom 11, Nr 4 (2016)
Obrazy w medycynie
Opublikowany online: 2016-09-14

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 532
Wyświetlenia/pobrania artykułu 989
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

_14_FC_KwO_Wstep_KwO

KARDIOLOGIA W OBRAZACH

Od Redaktora działu

Rysunek ukaże mi plastycznie to, co w książce zawiera się na dziesięciu stronicach

Iwan Turgieniew, „Ojcowie i dzieci”, 1862

Jako kardiolog klinicysta i diagnosta jestem do gruntu przekonany o słuszności powyższego stwierdzenia. Dlatego z wielką satysfakcją zapraszam Państwa do nadsyłania prac do nowego działu „Folia Cardiologica” — KARDIOLOGIA W OBRAZACH.

Diagnostyka obrazowa stała się nadzwyczaj ważnym, integralnym komponentem współczesnej kardiologii — nie podlega to najmniejszym wątpliwościom. Z tego względu bez wahania przyjąłem zaproszenie Pani Profesor Beaty Wożakowskiej-Kapłon do koordynacji tego działu, który ma szansę stać się dynamicznym i poczytnym modułem nowoczesnego, energicznie rozwijającego się czasopisma kardiologicznego.

Specyfika nowego działu polega na skoncentrowaniu opisu kazuistycznego wokół informacji dostarczanych przez kardiologię obrazową — inwazyjną bądź nieinwazyjną, zawartych w kilkupanelowej, pojedynczej ilustracji. Nie wykluczamy oczywiście zawarcia w niej zapisu EKG czy innych danych uzupełniających. Głównie jednak chodzi o obrazy stanowiące klucz do właściwego rozpoznania, a być może także udanej, zależnej od diagnostyki obrazowej, terapii. Zależy nam na precyzyjnym, zwięzłym komentarzu i informacji o wyniku leczenia lub historii naturalnej opisywanego schorzenia.

Lapidarna formuła działu powinna być zachętą zarówno dla Autorów, jak i Czytelników; proponujemy zawarcie opisu przypadku w objętości tekstu zasadniczego do 500 słów + do 3 pozycji piśmiennictwa oraz jednej ryciny (możliwy układ modułowy — do 6 paneli). Praca powinna zawierać tytuł (w językach polskim i angielskim) oraz nie więcej niż 6 autorów z afiliacją.

Jako pierwszą odsłonę „Kardiologii w obrazach” prezentujemy wykorzystanie kieszonkowego echokardiografu w nieoczywistym scenariuszu zatorowości płucnej — ta publikacja może unaocznić sugerowany format działu i zachęcić Państwa do nadsyłania własnych propozycji.

Mam nadzieję, że zainteresowanie Autorów tą formułą krótkiego opisu przypadku — „Kardiologia w obrazach” zmusi mnie już niedługo do trudnych wyborów i selekcji najlepszych z nadsyłanych prac!

Z wyrazami szacunku

Kasprzak_podpis.tif

prof. dr hab. n. med. Jarosław D. Kasprzak, FESC, FACC

Uniwersytet Medyczny w Łodzi