English Polski
Zakres tematyczny

Folia Cardiologica jest dwumiesięcznikiem o charakterze naukowo-edukacyjnym, skierowanym zarówno do młodych, jak i do doświadczonych kardiologów i internistów, lekarzy realizujących specjalizację z kardiologii, a także studentów medycyny zainteresowanych tematyką kardiologiczną. Czasopismo zawiera oryginalne prace kliniczne i eksperymentalne, interesujące prace poglądowe o charakterze edukacyjnym, a także prace kazuistyczne.

W dziale „Młoda kardiologia” są prezentowane ciekawe prace oryginalne, których pierwszy autor nie przekroczył 35. roku życia. W dziale "Kardiologia w obrazach" jest prezentowany krótki, jednostronicowy, opis przypadku (tekst zasadniczy do maks. 500 słów, do 3 pozycji piśmiennictwa, 1 rycina; możliwy układ modułowy — do 6 paneli; praca powinna zawierać tytuł w jęz. polskim i angielskim oraz nie więcej niż 6 autorów z afiliacją). Kolejny dział, zatytułowany „Wytyczne a praktyka kliniczna — forum dyskusyjne kardiologów”, obejmuje trudne i dyskusyjne przypadki opisujące proces diagnostyczno-terapeutyczny zaczerpnięte z codziennej praktyki klinicznej, stanowiąc forum do wymiany poglądów. Niektóre prace są opatrzone komentarzami wybitnych polskich klinicystów, ekspertów z danej dziedziny. W dziale „Diagnostyka kardiologiczna” przedstawiane są zarówno klasyczne, dobrze znane metody rozpoznawania chorób serca i naczyń, jak i obiecujące nowoczesne metody, których przydatność i miejsce w kardiologii są dopiero ustalane.

Proces recenzji

Nadesłane prace są oceniane przez Redakcję Czasopisma przede wszystkim pod względem ich walorów naukowych / edukacyjnych i sposobu przedstawienia tematu. Prace niespełniające podstawowych warunków publikacji są odrzucane. Manuskrypty niekompletne lub przygotowane w sposób niezgodny z zasadami podanymi poniżej Redakcja odsyła Autorom bez oceny merytorycznej.

Pozostałe artykuły są przekazywane do niezależnej recenzji dwóch recenzentów spoza jednostki naukowej, w której afiliowany jest autor publikacji. Autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double blind review). Jeśli to nie zachodzi, recenzent potwierdza niewystępowanie konfliktu interesów (pokrewieństwo, podległość zawodowa, bezpośrednia współpraca naukowa w okresie dwóch lat poprzedzających recenzję). Recenzja powinna zawierać jednoznaczny wniosek o warunkach dopuszczenia artykułu: bez poprawek, po uwzględnieniu poprawek albo też wniosek o odrzuceniu artykułu.  Formularz recenzji jest dostępny na stronie internetowej czasopisma. Nazwiska recenzentów poszczególnych artykułów nie są ujawniane. Lista recenzentów współpracujących z czasopismem jest publikowana na jego stronie internetowej raz do roku. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu manuskryptu do publikacji podejmuje Redaktor Naczelny.

Kryteria kwalifikacji prac stosowane przez recenzentów

    • Tytuł odzwierciedla tematykę pracy
    • Prawidłowość założeń pracy
    • Praktyczny wymiar pracy
    • Edukacyjne walory pracy
    • Jasne określenie celów pracy
    • Poprawność metodologii*
    • Spełnione kryteria etyczne*
    • Praca oparta na wynikach przeprowadzonych badań*
    • Poprawność prezentacji wyników*
    • Właściwa analiza statystyczna*
    • Dyskusja nawiązująca do wyników*
    • Wnioski na podstawie uzyskanych wyników*
    • Wnioski odnoszą się do celów pracy*
    • Właściwy dobór, liczba i aktualność pozycji piśmiennictwa
    • Właściwa długość manuskryptu
    • Właściwe wykorzystanie rycin i tabel
    • Poprawność językowa

*kryteria wyłącznie dla prac badawczych

Oświadczenie autorów

Autorzy, w celu zwolnienia się z odpowiedzialności wobec osób trzecich, zobowiązani są do dołączenia do przesyłanego manuskryptu „oświadczenia autorów”. Oświadczenie autorów należy wydrukować i podpisać, a następnie podpisaną ODRĘCZNIE kopię zeskanować i przesłać na adres redakcji.

UWAGA! Brak kopii skanu oświadczenia autorów przesłanego pocztą na adres Redakcji spowoduje, że manuskrypt nie zostanie przyjęty do publikacji.

Zasady otwartego dostępu

Czasopismo zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp on-line do treści zgodnie z licencją Creative Common Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0). Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).

Dla czasopism wydawanych w trybie Open Access, Via Medica wyraża zgodę na samodzielną archiwizację zaakceptowanych do druku manuskryptów (finalna wersja PDF lub/i ‘ahead of print’) w dowolnych repozytoriach. Autorzy zobowiązani są jednak zamieścić podziękowanie dla wydawcy wraz z odnośnikiem (w postaci linku) do artykułu na stronie internetowej Via Medica. Poza odnośnikiem, podziękowanie powinno zawierać pełne dane bibliograficzne artykułu wraz z DOI.