Vol 6, No 4 (1999): Folia Cardiologica
Original articles
Published online: 2000-03-09
Page views 630
Article views/downloads 0
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Angiograficzna i ultrasonograficzna ocena ilościowa światła tętnic wieńcowych. Porównywanie metod

Jacek Kubica, Federica Marsico, Stefano DeServi, Sławomir Sielski, Grzegorz Raczak, Marek Radomski, Luigi Angoli, Andrzej Rynkiewicz, Grażyna Świątecka, Giuseppe Specchia
Folia Cardiol 1999;6(4):376-387.

Abstract


Cel pracy: Porównawcza ocena ilościowa światła tętnic wieńcowych przy zastosowaniu dwóch metod: angiografii ilościowej (QCA) i ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS).
Materiał i metody: Badanie IVUS oraz QCA wykonano u 127 chorych. Porównawczą analizę ilościową przeprowadzono w pięciu grupach segmentów tętnic wieńcowych: 1. segmenty bez zwężeń widocznych w angiografii — N (n = 135), 2. segmenty ze zmianami miażdżycowymi powodującymi zwężenia < 50% wymiaru poprzecznego naczynia — L (n = 99), 3. segmenty po PTCA — P (n = 55), 4. segmenty po DCA — D (n = 33), 5. segmenty po wszczepieniu stentu — S (n = 55).
Wyniki: W segmentach N oraz L średnie wyniki oceny ilościowej światła naczynia wykonanej za pomocą QCA oraz IVUS nie różniły się istotnie, natomiast w segmentach po zabiegach rewaskularyzacyjnych (P, D, S) pomiary angiograficzne były znamiennie wyższe od odpowiednich pomiarów w IVUS. Największe różnice odnotowano w segmentach D — po aterektomii kierunkowej, a najmniejsze w segmentach S — po wszczepieniu stentu. Wartości minimalne pomiarów światła w segmentach N i L były istotnie mniejsze w QCA w porównaniu z IVUS, natomiast porównanie wartości maksymalnych pomiarów światła w tych segmentach dało odwrotne wyniki. W segmentach P, D i S zarówno wartości minimalne, jak i maksymalne angiograficznych pomiarów światła były wyższe od odpowiednich pomiarów ultrasonograficznych.
Wnioski: 1. W nieleczonych segmentach tętnic wieńcowych (segmenty N i L) wyniki angiograficznej i ultrasonograficznej oceny światła cechowała znacznie wyższa zgodność niż w segmentach po zabiegach rewaskularyzacyjnych (segmenty P, D, S). 2. Zapewne nierówny obrys przekroju światła tętnicy, tak po angioplastyce jak i po aterektomii, jest przyczyną częstego zawyżania mierzonej angiograficznie wielkości światła naczynia w tych segmentach, w porównaniu z wynikami pomiarów ultrasonograficznych. 3. Najbardziej prawdopodobnym uzasadnieniem wyższych wyników angiograficznych pomiarów światła tętnicy bezpośrednio po wszczepieniu stentu jest detekcja cienia stentu przez aparat do QCA.