Czynniki ryzyka wystąpienia zakażenia miejsca operowanego u chorych na raka odbytnicy
Streszczenie
Wstęp. Operacja raka odbytnicy związana jest z dużym odsetkiem powikłań pooperacyjnych. Najczęściej występującym powikłaniem jest zakażenie miejsca operowanego (ZMO).
Materiał i metody. Retrospektywnej analizie poddano czynniki wystąpienia ZMO u chorych operowanych w jednym ośrodku z powodu raka odbytnicy od czerwca 2012 do czerwca 2016 r. Punktem końcowym badania było wystąpienie ZMO. Do analizy statystycznej zastosowano pakiet Statistica 12: test Chi-kwadrat Pearsona, test Kruskala-Wallisa i test U Manna-Whitneya (z poprawką na ciągłość). Analizę log-liniową zastosowano do analizy zmiennych jakościowych. Do porównania prawdopodobieństwa wystąpienia ZMO zastosowano iloraz szans i jego 95-procentowy przedział ufności.
Wyniki. Wśród 187 analizowanych chorych w obserwacji 30-dniowej powikłanie pooperacyjne wystąpiło u 44 (23,5%) chorych. Najczęściej rozpoznawanym powikłaniem było ZMO — 27 (14,4%). Stwierdzono, że w grupie chorych z IV stopniem zaawansowania raka ZMO wystąpiło trzykrotnie częściej w porównaniu do chorych z niższym stopniem zaawansowania (27,3% vs 11,7%; p = 0,021). Na postawie analizy wieloczynnikowej stwierdzono, że największe ryzyko wystąpienia ZMO było u chorych z niską lokalizacją guza nowotworowego (≤ 5 cm od brzegu odbytu) (OR 2,31 [95% CI 1,15–4,62]; p = 0,019) i u chorych po operacji Hartmanna (OR 1,85 [95% CI 1,04–3,31]; p = 0,038).
Wniosek. Zakażenie miejsca operowanego u chorych na raka odbytnicy występuje znamiennie częściej w IV stopniu zaawansowania raka odbytnicy, z guzem zlokalizowanym nisko (0–5 cm od brzegu odbytu) i po operacji Hartmanna.
Słowa kluczowe: rak odbytnicyzakażenie miejsca operowanego