Tom 1, Nr 3 (2016)
Artykuły oryginalne / Original articles
Opublikowany online: 2017-06-13

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 464
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1239
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wykorzystanie zdolności sensorycznych niewidomych i niedowidzących masażystów do badań przesiewowych wczesnego raka piersi metodą palpacyjną (projekt „Breast-POL”)

Lidia Rakow12, Zbigniew Lewandowski, Ewa Romejko-Wolniewicz, Małgorzata Pękala, Józef Piotr Knap
Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory 2016;1(3):241-246.

Streszczenie

Wstęp. Przedstawiono założenia metodyczne oraz wstępny etap realizacji własnego projektu „Breast-POL” — wykorzystania zdolności sensorycznych niewidomych i niedowidzących masażystów do przesiewowych badań palpacyjnych w diagnostyce raka piersi.

Materiały i metody. Motywacją podjęcia poprawnych metodycznie badań w tym kierunku były: 1. Zachęcające i szeroko reklamowane doniesienia niemieckie (jednak o dużym stopniu ogólności i bez podania adekwatnej metodyki), 2. Dane teoretyczne o hiperkompensacji innych zmysłów niż wzrok u niewidomych, 3. Wstępne informacje o wdrożeniu niewidomych do palpacyjnych diagnostycznych badań przesiewowych w krajach rozwijających się.

Wyniki. W badaniu na modelu stwierdzono istotnie wyższą czułość (63,0% vs 47,5%) i istotnie niższą swoistość (89,6% vs 93,7%) w rozpoznawaniu zmian patologicznych w grupie osób niewidzących w porównaniu z widzącymi.

Wnioski. Badanie osób niewidzących wykazało istotnie wyższą skuteczność w wykrywaniu zamian patologicznych w piersiach, natomiast nieistotną w sensie klinicznym różnicę pod względem zdolności do wykluczania takich zmian.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF