„Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego NOWOTWORY” to dwumiesięcznik o charakterze edukacyjnym, publikujący tłumaczenia artykułów z czasopisma "Nowotwory Journal of Oncology", a ponadto — materiały informacyjne i kronikarskie, oceny książek, sprawozdania, wspomnienia, Journal Club, varia, komunikaty i in.
Redaktor Naczelny: dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, prof. nadzw. COI
List od Redakcji
Czasopismo NOWOTWORY znajduje się w okresie ważnych zmian.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczęliśmy wydawanie pisma w wersji elektronicznej w języku angielskim, z otwartym dostępem (open access). Zwiększy to niewątpliwie zasięg publikowanych prac i ułatwi włączanie do międzynarodowych baz danych.
Wersja anglojęzyczna zawiera prace oryginalne, przeglądowe i wybrane inne artykuły. To ona jest wersją podstawową — utrzymuje dotychczasowy tytuł: NOWOTWORY Journal of Oncology i numer bibliograficzny ISSN oraz zachowuje ciągłość numeracji roczników, tomów i stron. Ona też będzie podlegać okresowej ocenie parametrycznej. Wszelkie cytowania prac publikowanych w naszym piśmie muszą teraz odnosić się do tej wersji. W Radzie Redakcyjnej znajdują się przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Centrum Onkologii — Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz eksperci spoza granic naszego kraju.
Prosimy Autorów o nadsyłanie prac w języku angielskim — ważne jest przede wszystkim użycie właściwej terminologii specjalistycznej — proszę natomiast nie zważać na ew. niedoskonałości stylistyczne — pod tym względem teksty opracowuje w Redakcji native speaker. Cykl redakcyjny prac nadesłanych w języku angielskim jest, z oczywistych względów, krótszy. W początkowym okresie transformacji możliwe jest też przesyłanie prac napisanych po polsku — zostaną przetłumaczone, ale przedłuży to okres oczekiwania na publikację.
Prenumeratorzy otrzymują, jak dotychczas, wersję papierową publikowaną w języku polskim. Zawiera ona wszystkie artykuły zamieszczane w wersji anglojęzycznej, a ponadto — materiały informacyjne i kronikarskie, oceny książek, sprawozdania, wspomnienia, Journal Club, varia, komunikaty i inne. Rada Redakcyjna ulega stopniowo znaczącym zmianom.
Względy formalne wymogły zmianę tytułu wersji polskiej — pismo nosi teraz nazwę Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego NOWOTWORY. Jest to nawiązanie do tradycji: przez pierwsze lata (od 1923 roku) nasze pismo ukazywało się pod tytułem: Biuletyn Polskiego Komitetu do Zwalczania Raka; w 1928 roku dodano słowo NOWOTWORY. Szata graficzna obu wersji pozostaje niemal identyczna.
Liczymy, że Czytelnicy i Sympatycy pisma zaakceptują zmiany — prosimy o uwagi i komentarze. Prosimy też o zrozumienie dla przejściowego opóźnienia w publikowaniu bieżących zeszytów — spowodowanego względami technicznymi okresu transformacji.
dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, prof. nadzw. COI — Redaktor naczelny
Uwaga!
Od 3 marca 2020 roku deponowanie artykułów do czasopisma „Nowotwory” odbywa się wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi manuskryptów.
Artykuły powinny być deponowane w języku angielskim, ale redakcja dopuszcza złożenie manuskryptu w języku polskim i zajmie się przygotowaniem tłumaczenia na język angielski.
W celu zdeponowania artykułu należy przejść do zakładki Zdeponuj artykuł.
Aktualne wydanie

Tom 5, Nr 6 (2020)
Artykuł na zaproszenie / Invited article: 1Artykuły oryginalne / Original articles: 2
Artykuły przeglądowe / Review articles: 4
Journal Club: 1
Komunikaty: 1
Opis przypadku / Case report: 1
COVID-19: 1
Listy do redakcji / Letters to Editor: 2
Dodatek konferencyjny / Conference addendum: 3
Komentarz / Commentary: 1
Książki nadesłane / Books: 2
Onkogeriatria / Oncogeriatrics: 1
Kronika / Chronicle: 2
Wydawca

VM Media sp. z o.o. VM Group sp.k., Grupa Via Medica
ul. Świętokrzyska 73, 80–180 Gdańsk
tel.: +48 58 320 94 94, faks: +48 58 320 94 60,
e-mail: journals@viamedica.pl