Onkologia w Internecie • Oncology on the Internet
ResearchGate — społecznościowy portal naukowców
W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój społecznościowych portali. Obok najbardziej popularnego Facebooka jest, opisywany w poprzednich wydaniach „Nowotworów”, LinkedIn, który zawiera kontakty biznesowo-zawodowe. Natomiast portalem polecanym branży naukowej jest powstały w 2008 roku ResearchGate (www.researchgate.net). W serwisie tym użytkownicy z całego świata dzielą się przede wszystkim swoimi osiągnięciami naukowymi.
Członek portalu, podczas rejestracji, wypełnia formularz, w którym podaje informacje dotyczące swojej dotychczasowej edukacji i zatrudnienia, uzyskane tytuły naukowe i zdobyte nagrody, tematykę zainteresowań oraz dane kontaktowe („Info”). Istotną zaletą portalu jest możliwość załączenia bibliograficznych danych swoich publikacji, jak również udostępniania całych tekstów („Contributions”). Obecnie portal gromadzi dane ponad 63 milionów doniesień naukowych, w tym ponad 14 milionów tekstów w pełnej wersji. Portal automatycznie oblicza łączny Impact Points wszystkich doniesień naukowca i podsumowuje ilość cytowań poszczególnych tekstów („Overview”). Poza tym ResearchGate posiada swój własny system punktacji badaczy (RG Score), który jest obliczany na podstawie ich publikacji, ale bierze pod uwagę również aktywność na forach naukowych portalu oraz liczbę i rangę naukowców, którzy śledzą profil danego badacza. Obecnie ResearchGate skupia ponad 4 miliony członków z 193 państw i bardzo prężnie się rozwija. Rejestracja i korzystanie z serwisu są bezpłatne. Właściciel profilu może sprawdzić, ile razy jego publikacja była czytana lub pobierana w całości, jak również ilu badaczy sprawdziło jego profil („Stats” — statystyki tygodniowe i łączne). Za pomocą wyszukiwarki serwisu można sprawdzić informacje na przykład o nowo poznanym badaczu („Search”). Dodatkowo opcja śledzenia profili użytkowników pozwala na bieżące informowanie o dokonaniach kolegów („Follow”). W serwisie publikowane są również oferty pracy z całego świata. Portal jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i wyjaśniania naukowych wątpliwości na międzynarodowym forum ekspertów („Q&A”). Poza tym istnieje możliwość nawiązania znajomości poprzez wysłanie wiadomości do wybranych użytkowników portalu. Obecnie ResearchGate prowadzi prace nad nowym sposobem recenzji publikacji Open Review.
Rycina 1. Wyszukiwane danych o ośrodku naukowym
Obsługa serwisu jest prosta i intuicyjna. Po wejściu w zakładkę „Home” można sprawdzić aktualnie dyskutowane zagadnienia naukowe („Live Feed”), najnowsze aktywności w sieci naszych kontaktów („Your network activity”) oraz oferty pracy („Jobs you may be interested in”). Serwis pozwala również na łatwe wyszukanie najnowszych publikacji (np. pochodzących z określonego ośrodka lub konkretnej grupy badaczy). Z kolei w zakładce „Researchers” zawarte są dane na temat naukowców z naszego ośrodka lub kliniki, naszych współautorów, autorów, którzy cytowali nasze publikacje, i tych, których my cytowaliśmy albo badaczy o podobnych zainteresowaniach.
Portal oferuje wysyłanie wiadomości e-mail informujących o nowych publikacjach znajomych naukowców, jak również przesyłanie co tydzień raportów dotyczących aktywności na naszym profilu (w tym — z jakiego kraju lub ośrodka pochodziły osoby sprawdzające nasz profil).
Rycina 2. Wyszukiwane danych o badaczu
Zdecydowanie polecam rejestrację na portalu. Serwis jest pomocny w sprawdzeniu wiarygodności naukowca, jego doświadczeń i dokonań. Poza tym portal jest skuteczniejszy pod względem sprawdzenia opublikowanych prac, gdyż za pomocą PubMed wyszukiwane są wyniki na podstawie danych personalnych, a to samo imię i nazwisko może mieć przecież kilku badaczy. Pomyłki unikniemy, korzystając właśnie z ResearchGate. Kolejną zaletą omawianego portalu jest możliwość umieszczania przez badaczy informacji o publikacjach, które nie są indeksowane w PubMed.
Do zobaczenia na ResearchGate!
Lek. Katarzyna Pogoda
Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej
Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Roentgena 5, 02–781 Warszawa
e-mail: katarzynapogoda@coi.pl