English Polski
Tom 2, Nr 3 (2009)
Inne materiały uzgodnione z Redakcją
Opublikowany online: 2009-06-22

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 4409
Wyświetlenia/pobrania artykułu 43704
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Charakterystyka proliferacji z dużych ziarnistych limfocytów T

Monika Prochorec-Sobieszek
Journal of Transfusion Medicine 2009;2(3):81-135.

Streszczenie

Proliferacje z dużych ziarnistych limfocytów T (T-LGL, T-cell large granular lymphocytes) uważane są za rozrosty rzadko występujące. Wydaje się, że spowodowane to jest brakiem wiedzy o tej chorobie, która wywołuje niewyjaśnioną neutropenię i limfocytozę oraz towarzyszy chorobom autoimmunologicznym i układu krwiotwórczego. Pojawia się w różnych postaciach: jako przejściowa, odczynowa limfocytoza z poliklonalnych, cytotoksycznych limfocytów T CD8+, jak i przewlekła oligoklonalna lub monoklonalna limfocytoza z T-LGL. Może też odpowiadać objawowej białaczce z T-LGL.
Ze względu na nieliczne i często dotyczące niewielkich grup chorych opracowania na temat proliferacji z T-LGL oraz pojawiające się nierzadko trudności diagnostyczne podjęto własne wielokierunkowe badania kliniczne, histopatologiczne i immunohistochemiczne trepanobiopsji szpiku oraz badania immunofenotypu krwi lub szpiku metodą cytometrii przepływowej u 55 chorych z limfocytozą z T-LGL. Wykonano również badania molekularne rearanżacji genów kodujących części zmienne łańcuchów receptora komórek T (TCR, T-cell receptor) i immunoglobulin (IG). Umożliwiły one lepsze poznanie kliniki i patologii tej nierzadko pomijanej w diagnostyce jednostki chorobowej.
Rozrosty z T-LGL występowały u 0,4% badanych w Pracowni Patomorfologii chorych z podejrzeniem limfoproliferacji i/lub cytopenią. Rozpoznanie białaczki T-LGL ustalono u 43 chorych, a u 12 stwierdzono odczynową limfocytozę z T-LGL. Objawy kliniczne takie jak powiększenie śledziony (43% przypadków), nawracające zakażenia głównie dróg oddechowych (26%), osłabienie (19%) i zmiany skórne (12%) obserwowano u 71% chorych na białaczkę T-LGL. U wszystkich chorych stwierdzono przewlekłe cytopenie: neutropenię (93%), leukopenię (33%), niedokrwistość (29%) i małopłytkowość (38%). Chorzy z objawową odczynową limfocytozą z T-LGL charakteryzowali się obrazem klinicznym i nieprawidłowościami w badaniach laboratoryjnych podobnymi do obserwowanych w białaczce, z wyjątkiem niższej limfocytozy z T-LGL (p = 0,000) i rzadziej występującej neutropenii (p = 0,036).
Ważną cechą białaczki T-LGL były procesy związane z limfocytami B polegające na ich odczynowej aktywacji, pojawieniu się monoklonalości i następnie proliferacji. Wyrazem tego było występowanie chorób autoimmunologicznych u 50% chorych, najczęściej, u 36% chorych reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), chociaż niekiedy zmiany stawowe odpowiadały nieklasyfikowalnemu zapaleniu (7%). Nieprawidłowości serologiczne (autoprzeciwciała i hipergammagobulinemia poliklonalna) pojawiły się u 71% chorych, zarówno u tych, u których rozpoznano chorobę autoimmunologiczną, jak i bez jej objawów. Grudki chłonne będące morfologicznym wykładnikiem pobudzenia limfocytów B występowały w szpiku w 56% przypadków. U 18% chorych na białaczkę T-LGL rearanżacji genów kodujących części zmienne łańcuchów TCR towarzyszyły rearanżacje genów kodujących części zmienne łańcuchów lekkich kappa i lambda IG świadczące o monoklonalności limfocytów B. U dwóch chorych rozwinęły się przewlekłe limfoproliferacje z komórek B (przewlekła białaczka limfocytowa i chłoniak strefy brzeżnej). Związek proliferacji z T-LGL z patologią limfocytów B sugeruje ich wspólną patogenezę polegającą najprawdopodobniej na przewlekłej stymulacji (auto)antygenowej.
Chorzy na białaczkę T-LGL z towarzyszącą chorobą autoimmunologiczną różnili się od chorych na białaczkę T-LGL bez choroby współistniejącej obrazem klinicznym: częstszym występowaniem powiększenia śledziony, leukopenii, ciężkiej neutropenii, autoprzeciwciał, hipergammaglobulinemii poliklonalnej oraz mniejszą liczbą T-LGL (p = 0,000). Ponad połowa chorych na białaczkę i chorobę autoimmunologiczną nie spełniała ilościowego kryterium rozpoznania dotyczącego liczby T-LGL, co może odpowiadać klonalnej reakcji na chorobę podstawową. Natomiast obraz histopatologiczny szpiku, immunofenotyp limfocytów T i częstość rearanżacji poszczególnych regionów genów TCR były w obu grupach podobne. Zespół Felty'ego stanowił unikalny przykład występowania całego spektrum limfocytozy z T-LGL, od poliklonalnej, poprzez oligoklonalną i monoklonalną, aż do białaczki T-LGL. Najczęściej (80%) występowała monoklonalna limfocytoza. Świadczy to o ciągłości procesu autoimmunologicznego zakończonego rozrostem klonalnym.
Badanie histopatologiczne i immunohistochemiczne szpiku stanowiło ważny element w diagnostyce proliferacji z T-LGL. Charakterystyczne dla białaczki T-LGL były nacieki z limfocytów T o lokalizacji śródmiąższowej z tworzeniem skupień komórek (100% przypadków) i linijne wewnątrzzatokowe (64%) o fenotypie: CD3+ (100%), CD4 (91%), CD8+ (85%), CD57+ (85%) i granzym B+ (88%). Występowały również odczynowe grudki chłonne (56%) oraz zmniejszona liczba prekursorów granulocytów (53%) z przesunięciem dojrzewania w lewo. Różnice w obrazie histopatologicznym szpiku i ekspresji badanych antygenów u chorych na białaczkę T-LGL i u chorych z odczynową limfocytozą z T-LGL dotyczyły częstości występowania nacieków linijnych wewnątrzzatokowych (p = 0,000) i śródmiąższowych skupień z limfocytów T (p = 0,000) oraz ekspresji granzymu B (p = 0,002). Badania wpływu wybranych parametrów morfologicznych i immunofenotypowych na przebieg kliniczny nie wykazały związku pomiędzy stopniem zajęcia szpiku przez nacieki białaczkowe, typem nacieków białaczkowych (tylko śródmiąższowy v. śródmiąższowy i wewnątrzzatokowy), czy też cytolitycznym fenotypem limfocytów T (granzym B+ v. granzym B) a występowaniem niedokrwistości, leukopenii, neutropenii, małopłytkowości, objawów ogólnych i nawracających zakażeń. Stwierdzono tylko zależność pomiędzy pojawianiem się grudek chłonnych w szpiku a występowaniem hipergmmaglobulinemii poliklonalnej.
Badanie metodą cytometrii przepływowej pozwalało na różnicowanie pomiędzy białaczką T-LGL a limfocytozą odczynową. Komórki białaczki T-LGL charakteryzowały się obniżoną ekspresją lub brakiem ekspresji jednego (100%) lub dwóch i więcej (66%) antygenów komórek T: CD5 (81%), CD7 (67%), CD43 (80%), CD2 (19%), CD3 (13%) oraz obecnością tylko jednej izoformy cząsteczki CD45 (CD45RA w 89% przypadków). Zaburzenia te nie występowały na odczynowych T-LGL. Komórki białaczki T-LGL wykazywały zmienną ekspresję antygenów komórek NK: CD16 (89%), CD56 (24%) i CD57 (74%). Antygeny te pojawiały się również na odczynowych T-LGL i nie miały znaczenia w różnicowaniu. Jednak ekspresja CD16 występowała częściej na komórkach białaczkowych (p = 0,006). Odrębności fenotypowe komórek białaczkowych w postaci ekspresji CD4 (9% chorych), TCRgd (31%) lub CD56 (24%) nie miały wpływu na obraz kliniczny choroby. Białaczka T-LGL z ekspresją TCRgd charakteryzowała się częstszym niż w postaci klasycznej (TCRab+) występowaniem podwójnie ujemnego fenotypu: CD4/CD8 (p = 0,007) i ekspresji CD56 (p = 0,02). Monoklonalnej, jak i poliklonalnej limfocytozie z T-LGL CD4+ towarzyszyły chłoniaki z małych komórek B, które miały decydujący wpływ na przebieg kliniczny.
U chorych na białaczkę T-LGL najczęściej (71%) pojawiały się rearanżacje genów kodujących części zmienne jednocześnie łańcuchów beta i gamma TCR. Rearanżacje regionów genów kodujących części zmienne łańcucha TCR występowały w sposób przypadkowy, chociaż najczęściej (82% chorych) ulegał rearanżacji region VgIf,Vg10-Jg. W około 1/3 przypadków występowały biklonalne lub bialleliczne produkty rearanżacji genów TCR. W badaniach kariotypu nie stwierdzono zmian cytogenetycznych.
U większości chorych białaczka T-LGL miała łagodny przebieg. W okresie średnio 17-miesięcznej obserwacji 10% chorych zmarło, głównie w wyniku powikłań infekcyjnych związanych z neutropenią. Całkowitą lub częściową odpowiedź na leczenie udało się osiągnąć u 61% chorych. Dobre wyniki uzyskano po leczeniu cyklosporyną A: całkowitą odpowiedź hematologiczną u 1/9 chorych i częściową odpowiedź u 8/9 chorych oraz metotreksatem: częściową odpowiedź u 5/8 chorych. Leki stosowano w monoterapii lub łącznie z prednizonem i/lub czynnikiem stymulacyjnym kolonii granulocytowych.
Klinicznie i biologicznie białaczka T-LGL znajduje się na pograniczu procesów odczynowych i nowotworowych. Wskazuje na to jej łagodny przebieg nieprzypominający chorób nowotworowych i brak specyficznych dla tych chorób zaburzeń cytogenetycznych, przy jednocześnie potwierdzonej klonalności i inwazyjności wyrażającej się zajęciem narządów. Częste współistnienie z różnymi chorobami, głównie autoimmunologicznymi i układu krwiotwórczego, których objawy mogą być dominujące w obrazie klinicznym przy jednocześnie niewielkim i słabo widocznym zajęciu narządów przez nacieki białaczkowe, powoduje, że jednostka ta może być łatwo przeoczona lub niewzięta pod uwagę w rozważaniach diagnostycznych. Związek tej białaczki z licznymi chorobami sugeruje, że monoklonalna limfocytoza z T-LGL, niekiedy niespełniająca diagnostycznych kryteriów ilościowych białaczki, może być klonalną reakcją na chorobę podstawową. Dlatego też rozpoznanie białaczki T-LGL nie powinno opierać się tylko na jednym rodzaju badań. Badania histopatologiczne i cytometryczne wykazują cechy specyficzne dla tej choroby, ale rozpoznanie wymaga potwierdzenia obecności rearanżacji genów TCR. Z kolei same badania molekularne potwierdzające klonalność, przy ich dużej czułości, mogą ujawniać istnienie populacji monoklonalnych komórek, które nie spełniają kryteriów diagnostycznych białaczki T-LGL. Decydujące dla rozpoczęcia leczenia lekami immunosupresyjnymi są objawy kliniczne, które mogą pojawić się zarówno w białaczce, jak i w odczynowej limfocytozie z T-LGL.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF

Referencje

  1. Sokol L, Loughran TP. Large granular lymphocyte leukemia. Oncologist. 2006; 11(3): 263–273.
  2. Langerak AW, Sandberg Y, van Dongen JJM. Spectrum of T-large granular lymphocyte lymphoproliferations: ranging from expanded activated effector T cells to T-cell leukaemia. Br J Haematol. 2003; 123(3): 561–562.
  3. Brouet JC, Sasportes M, Flandrin G, et al. Chronic lymphocytic leukaemia of T-cell origin. Immunological and clinical evaluation in eleven patients. Lancet. 1975; 2(7941): 890–893.
  4. McKenna RW, Parkin J, Kersey JH, et al. Chronic lymphoproliferative disorder with unusual clinical, morphologic, ultrastructural and membrane surface marker characteristics. Am J Med. 1977; 62(4): 588–596.
  5. LOUGHRAN T. Leukemia of Large Granular Lymphocytes: Association with Clonal Chromosomal Abnormalities and Autoimmune Neutropenia, Thrombocytopenia, and Hemolytic Anemia. Annals of Internal Medicine. 1985; 102(2): 169–175.
  6. Chan WC, Foucar K, Morice WG, Catovsky D. T-cell large granular lymphocyte leukemia. In: Swerdlow SH, Campo E, Harris NL. ed. World Health Organization classification of tumors. Pathology and genetics of tumours of hematopoietic and lymphoid tissues. IARC Press, Lyon 2008: 272–273.
  7. Lamy T, Loughran TP. Clinical features of large granular lymphocyte leukemia. Semin Hematol. 2003; 40(3): 185–195.
  8. Snowden N, Bhavnani M, Swinson DR, et al. Large granular T lymphocytes, neutropenia and polyarthropathy: an underdiagnosed syndrome? Q J Med. 1991; 78(285): 65–76.
  9. Loughran TP. Clonal diseases of large granular lymphocytes. Blood. 1993; 82: 1–14.
  10. Pandolfi F, Loughran TP, Starkebaum G, et al. Clinical course and prognosis of the lymphoproliferative disease of granular lymphocytes. A multicenter study. Cancer. 1990; 65(2): 341–348, doi: 10.1002/1097-0142(19900115)65:2<341::aid-cncr2820650227>3.0.co;2-2.
  11. Kowal M, Dmoszyńska A. Białaczka z dużych ziarnistych limfocytów — opis przypadku. Pol Arch Med Wewn. 1993; 89: 235–239.
  12. Gentile TC, Uner AH, Hutchison RE, et al. CD3+, CD56+ aggressive variant of large granular lymphocyte leukemia. Blood. 1994; 84(7): 2315–2321.
  13. Dhodapkar MV, Li CY, Lust JA, et al. Clinical spectrum of clonal proliferations of T-large granular lymphocytes: a T-cell clonopathy of undetermined significance? Blood. 1994; 84(5): 1620–1627.
  14. LOUGHRAN T, STARKEBAUM G. Large Granular Lymphocyte Leukemia. Medicine. 1987; 66(5): 397–405.
  15. Osuji N, Matutes E, Dearden C, et al. Pregnancy improves neutropenia in T-cell large granular lymphocyte leukaemia. Br J Haematol. 2005; 128(5): 645–648.
  16. Timonen T, Ortaldo JR, Herberman RB. Characteristics of human large granular lymphocytes and relationship to natural killer and K cells. J Exp Med. 1981; 153(3): 569–582.
  17. Rose MG, Berliner N. T-cell large granular lymphocyte leukemia and related disorders. Oncologist. 2004; 9(3): 247–258.
  18. Agnarsson BA, Loughran TP, Starkebaum G, et al. The pathology of large granular lymphocyte leukemia. Hum Pathol. 1989; 20(7): 643–651.
  19. Merlio JP, De Mascarel A, Goussot JF. Bone marrow involvement in large granular lymphocyte leukemia. Hum Pathol. 1990; 21(4): 458–459.
  20. Evans HL, Burks E, Viswanatha D, et al. Utility of immunohistochemistry in bone marrow evaluation of T-lineage large granular lymphocyte leukemia. Hum Pathol. 2000; 31(10): 1266–1273.
  21. Morice WG, Kurtin PJ, Tefferi A, et al. Distinct bone marrow findings in T-cell granular lymphocytic leukemia revealed by paraffin section immunoperoxidase stains for CD8, TIA-1, and granzyme B. Blood. 2002; 99(1): 268–274.
  22. Osuji N, Beiske K, Randen U, et al. Characteristic appearances of the bone marrow in T-cell large granular lymphocyte leukaemia. Histopathology. 2007; 50(5): 547–554.
  23. Melenhorst JJ, Sorbara L, Kirby M, et al. Large granular lymphocyte leukaemia is characterized by a clonal T-cell receptor rearrangement in both memory and effector CD8(+) lymphocyte populations. Br J Haematol. 2001; 112(1): 189–194.
  24. Melenhorst JJ, Eniafe R, Follmann D, et al. T-cell large granular lymphocyte leukemia is characterized by massive TCRBV-restricted clonal CD8 expansion and a generalized overexpression of the effector cell marker CD57. Hematol J. 2003; 4(1): 18–25.
  25. Lima M, Almeida J, Dos Anjos Teixeira M, et al. TCRalphabeta+/CD4+ large granular lymphocytosis: a new clonal T-cell lymphoproliferative disorder. Am J Pathol. 2003; 163(2): 763–771.
  26. Sandberg Y, Almeida J, Gonzalez M, et al. TCRgammadelta+ large granular lymphocyte leukemias reflect the spectrum of normal antigen-selected TCRgammadelta+ T-cells. Leukemia. 2006; 20(3): 505–513.
  27. O'Malley DP. T-cell large granular leukemia and related proliferations. Am J Clin Pathol. 2007; 127(6): 850–859.
  28. Morice WG, Jevremovic D, Hanson CA. The expression of the novel cytotoxic protein granzyme M by large granular lymphocytic leukaemias of both T-cell and NK-cell lineage: an unexpected finding with implications regarding the pathobiology of these disorders. Br J Haematol. 2007; 137(3): 237–239.
  29. Osuji N, Matutes E, Catovsky D, et al. Histopathology of the spleen in T-cell large granular lymphocyte leukemia and T-cell prolymphocytic leukemia: a comparative review. Am J Surg Pathol. 2005; 29(7): 935–941.
  30. Morice WG, Kurtin PJ, Leibson PJ, et al. Demonstration of aberrant T-cell and natural killer-cell antigen expression in all cases of granular lymphocytic leukaemia. Br J Haematol. 2003; 120(6): 1026–1036.
  31. Lundell R, Hartung L, Hill S, et al. T-cell large granular lymphocyte leukemias have multiple phenotypic abnormalities involving pan-T-cell antigens and receptors for MHC molecules. Am J Clin Pathol. 2005; 124(6): 937–946.
  32. Scott CS, Richards SJ, Sivakumaran M, et al. Transient and persistent expansions of large granular lymphocytes (LGL) and NK-associated (NKa) cells: the Yorkshire Leukaemia Group Study. Br J Haematol. 1993; 83(3): 505–515.
  33. Gorczyca W, Weisberger J, Liu Z, et al. An approach to diagnosis of T-cell lymphoproliferative disorders by flow cytometry. Cytometry. 2002; 50(3): 177–190.
  34. Morice WG, Leibson PJ, Tefferi A. Natural killer cells and the syndrome of chronic natural killer cell lymphocytosis. Leuk Lymphoma. 2001; 41(3-4): 277–284.
  35. Dang NH, Aytac U, Sato K, et al. T-large granular lymphocyte lymphoproliferative disorder: expression of CD26 as a marker of clinically aggressive disease and characterization of marrow inhibition. Br J Haematol. 2003; 121(6): 857–865.
  36. Nowakowski GS, Morice WG, Phyliky RL, et al. Human leucocyte antigen class I and killer immunoglobulin-like receptor expression patterns in T-cell large granular lymphocyte leukaemia. Br J Haematol. 2005; 128(4): 490–492.
  37. Loughran TP, Starkebaum G, Aprile JA. Rearrangement and expression of T-cell receptor genes in large granular lymphocyte leukemia. Blood. 1988; 71(3): 822–824.
  38. Davis MM, Chien YH, Bjorkman PJ, et al. T-cell antigen receptor genes and T-cell recognition. Nature. 1988; 334(6181): 395–402.
  39. Arstila TP, Casrouge A, Baron V, et al. Diversity of human alpha beta T cell receptors. Science. 2000; 288(5469): 1135.
  40. Nadel B, Feeney AJ. Nucleotide deletion and P addition in V(D)J recombination: a determinant role of the coding-end sequence. Mol Cell Biol. 1997; 17(7): 3768–3778.
  41. Dik WA, Pike-Overzet K, Weerkamp F, et al. New insights on human T cell development by quantitative T cell receptor gene rearrangement studies and gene expression profiling. J Exp Med. 2005; 201(11): 1715–1723.
  42. Macintyre EA, Delabesse E. Molecular approaches to the diagnosis and evaluation of lymphoid malignancies. Semin Hematol. 1999; 36(4): 373–389.
  43. Plasilova M, Risitano A, Maciejewski JP. Application of the molecular analysis of the T-cell receptor repertoire in the study of immune-mediated hematologic diseases. Hematology. 2003; 8(3): 173–181.
  44. McCarthy KP, Sloane JP, Kabarowski JH, et al. A simplified method of detection of clonal rearrangements of the T-cell receptor-gamma chain gene. Diagn Mol Pathol. 1992; 1(3): 173–179.
  45. Charmley P, Concannon P. PCR-based genotyping and haplotype analysis of human TCRBV gene segment polymorphisms. Immunogenetics. 1995; 42(4): 254–261.
  46. Lima M, Almeida J, Santos AH, et al. Immunophenotypic analysis of the TCR-Vbeta repertoire in 98 persistent expansions of CD3(+)/TCR-alphabeta(+) large granular lymphocytes: utility in assessing clonality and insights into the pathogenesis of the disease. Am J Pathol. 2001; 159(5): 1861–1868.
  47. Bigouret V, Hoffmann T, Arlettaz L, et al. Monoclonal T-cell expansions in asymptomatic individuals and in patients with large granular leukemia consist of cytotoxic effector T cells expressing the activating CD94:NKG2C/E and NKD2D killer cell receptors. Blood. 2003; 101(8): 3198–3204.
  48. Posnett DN, Sinha R, Kabak S, et al. Clonal populations of T cells in normal elderly humans: the T cell equivalent to "benign monoclonal gammapathy". J Exp Med. 1994; 179(2): 609–618.
  49. Maini MK, Casorati G, Dellabona P, et al. T-cell clonality in immune responses. Immunol Today. 1999; 20(6): 262–266.
  50. Fitzgerald JE, Ricalton NS, Meyer AC, et al. Analysis of clonal CD8+ T cell expansions in normal individuals and patients with rheumatoid arthritis. J Immunol. 1995; 154(7): 3538–3547.
  51. Hingorani R, Monteiro J, Furie R, et al. Oligoclonality of V beta 3 TCR chains in the CD8+ T cell population of rheumatoid arthritis patients. J Immunol. 1996; 156(2): 852–858.
  52. Waase I, Kayser C, Carlson PJ, et al. Oligoclonal T cell proliferation in patients with rheumatoid arthritis and their unaffected siblings. Arthritis Rheum. 1996; 39(6): 904–913.
  53. McIntosh RS, Watson PF, Weetman AP. Analysis of the T cell receptor V alpha repertoire in Hashimoto's thyroiditis: evidence for the restricted accumulation of CD8+ T cells in the absence of CD4+ T cell restriction. J Clin Endocrinol Metab. 1997; 82(4): 1140–1146.
  54. Mayo MJ, Jenkins RN, Combes B, et al. Association of clonally expanded T cells with the syndrome of primary biliary cirrhosis and limited scleroderma. Hepatology. 1999; 29(6): 1635–1642.
  55. Silins SL, Cross SM, Krauer KG, et al. A functional link for major TCR expansions in healthy adults caused by persistent Epstein-Barr virus infection. J Clin Invest. 1998; 102(8): 1551–1558.
  56. Strickler JG, Movahed LA, Gajl-Peczalska KJ, et al. Oligoclonal T cell receptor gene rearrangements in blood lymphocytes of patients with acute Epstein-Barr virus-induced infectious mononucleosis. J Clin Invest. 1990; 86(4): 1358–1363.
  57. Wilson JD, Ogg GS, Allen RL, et al. Oligoclonal expansions of CD8(+) T cells in chronic HIV infection are antigen specific. J Exp Med. 1998; 188(4): 785–790.
  58. Weekes MP, Wills MR, Mynard K, et al. Large clonal expansions of human virus-specific memory cytotoxic T lymphocytes within the CD57+ CD28- CD8+ T-cell population. Immunology. 1999; 98(3): 443–449.
  59. Weekes MP, Wills MR, Mynard K, et al. The memory cytotoxic T-lymphocyte (CTL) response to human cytomegalovirus infection contains individual peptide-specific CTL clones that have undergone extensive expansion in vivo. J Virol. 1999; 73(3): 2099–2108.
  60. Mongkolsapaya J, Jaye A, Callan MF, et al. Antigen-specific expansion of cytotoxic T lymphocytes in acute measles virus infection. J Virol. 1999; 73(1): 67–71.
  61. Kochenderfer JN, Kobayashi S, Wieder ED, et al. Loss of T-lymphocyte clonal dominance in patients with myelodysplastic syndrome responsive to immunosuppression. Blood. 2002; 100(10): 3639–3645.
  62. Valmori D, Ayyoub M, Hesdorffer CS, et al. A monoclonal melanoma-specific T-cell population phenotypically indistinguishable from CD3+ LGL-leukemia. Blood. 2003; 101(11): 4643–4644.
  63. Mohty M, Faucher C, Vey N, et al. Features of large granular lymphocytes (LGL) expansion following allogeneic stem cell transplantation: a long-term analysis. Leukemia. 2002; 16(10): 2129–2133.
  64. Halwani F, Guttmann RD, Ste-Croix H, et al. Identification of natural suppressor cells in long-term renal allograft recipients. Transplantation. 1992; 54(6): 973–977.
  65. Kelemen E, Gergely P, Lehoczky D, et al. Permanent large granular lymphocytosis in the blood of splenectomized individuals without concomitant increase of in vitro natural killer cell cytotoxicity. Clin Exp Immunol. 1986; 63(3): 696–702.
  66. van den Beemd R, Boor PP, van Lochem EG, et al. Flow cytometric analysis of the Vbeta repertoire in healthy controls. Cytometry. 2000; 40(4): 336–345.
  67. Holm AM, Tjønnfjord G, Yndestad A, et al. Polyclonal expansion of large granular lymphocytes in common variable immunodeficiency - association with neutropenia. Clin Exp Immunol. 2006; 144(3): 418–424.
  68. Roden AC, Morice WG, Hanson CA. Immunophenotypic attributes of benign peripheral blood gammadelta T cells and conditions associated with their increase. Arch Pathol Lab Med. 2008; 132(11): 1774–1780.
  69. Wong KF, Chan JCW, Liu HSY, et al. Chromosomal abnormalities in T-cell large granular lymphocyte leukaemia: report of two cases and review of the literature. Br J Haematol. 2002; 116(3): 598–600.
  70. Man C, Au WY, Pang A, et al. Deletion 6q as a recurrent chromosomal aberration in T-cell large granular lymphocyte leukemia. Cancer Genet Cytogenet. 2002; 139(1): 71–74.
  71. Kothapalli R, Bailey RD, Kusmartseva I, et al. r. Consitutive expression of cytotoxic proteases and down-regulation of protease inhibitors in LGL leukemia. Int J Oncol. 2003; 22: 33–39.
  72. Epling-Burnette PK, Loughran TP. Survival signals in leukemic large granular lymphocytes. Semin Hematol. 2003; 40(3): 213–220.
  73. Zambello R, Trentin L, Facco M, et al. Analysis of the T cell receptor in the lymphoproliferative disease of granular lymphocytes: superantigen activation of clonal CD3+ granular lymphocytes. Cancer Res. 1995; 55(24): 6140–6145.
  74. O'Keefe CL, Plasilova M, Wlodarski M, et al. Molecular analysis of TCR clonotypes in LGL: a clonal model for polyclonal responses. J Immunol. 2004; 172(3): 1960–1969.
  75. Wlodarski MW, O'Keefe C, Howe EC, et al. Pathologic clonal cytotoxic T-cell responses: nonrandom nature of the T-cell-receptor restriction in large granular lymphocyte leukemia. Blood. 2005; 106(8): 2769–2780.
  76. Prochorec-Sobieszek M, Rymkiewicz G, Makuch-Łasica H, et al. Characteristics of T-cell large granular lymphocyte proliferations associated with neutropenia and inflammatory arthropathy. Arthritis Res Ther. 2008; 10(3): R55.
  77. Wlodarski MW, Nearman Z, Jankowska A, et al. Phenotypic differences between healthy effector CTL and leukemic LGL cells support the notion of antigen-triggered clonal transformation in T-LGL leukemia. J Leukoc Biol. 2008; 83(3): 589–601.
  78. Tagawa S, Mizuki M, Onoi U, et al. Transformation of large granular lymphocytic leukemia during the course of a reactivated human herpesvirus-6 infection. Leukemia. 1992; 6(5): 465–469.
  79. Loughran TP, Hadlock KG, Perzova R, et al. Epitope mapping of HTLV envelope seroreactivity in LGL leukaemia. Br J Haematol. 1998; 101(2): 318–324.
  80. Davey MP, Starkebaum G, Loughran TP. CD3+ leukemic large granular lymphocytes utilize diverse T-cell receptor V beta genes. Blood. 1995; 85(1): 146–150.
  81. Garrido P, Ruiz-Cabello F, Bárcena P, et al. Monoclonal TCR-Vbeta13.1+/CD4+/NKa+/CD8-/+dim T-LGL lymphocytosis: evidence for an antigen-driven chronic T-cell stimulation origin. Blood. 2007; 109(11): 4890–4898.
  82. Ju ST, Panka DJ, Cui H, et al. Fas(CD95)/FasL interactions required for programmed cell death after T-cell activation. Nature. 1995; 373(6513): 444–448.
  83. Mollet L, Fautrel B, Leblond V, et al. Leukemic CD3+ LGL share functional properties with their CD8+ CD57+ cell counterpart expanded after BMT. Leukemia. 1999; 13(2): 230–240.
  84. Liu JH, Wei S, Lamy T, et al. Chronic neutropenia mediated by fas ligand. Blood. 2000; 95(10): 3219–3222.
  85. Liu JH, Wei S, Lamy T, et al. Blockade of Fas-dependent apoptosis by soluble Fas in LGL leukemia. Blood. 2002; 100(4): 1449–1453.
  86. Saitoh T, Karasawa M, Sakuraya M, et al. Improvement of extrathymic T cell type of large granular lymphocyte (LGL) leukemia by cyclosporin A: the serum level of Fas ligand is a marker of LGL leukemia activity. Eur J Haematol. 2000; 65(4): 272–275.
  87. Shah MV, Zhang R, Irby R, et al. Molecular profiling of LGL leukemia reveals role of sphingolipid signaling in survival of cytotoxic lymphocytes. Blood. 2008; 112(3): 770–781.
  88. Epling-Burnette PK, Liu JH, Catlett-Falcone R, et al. Inhibition of STAT3 signaling leads to apoptosis of leukemic large granular lymphocytes and decreased Mcl-1 expression. J Clin Invest. 2001; 107(3): 351–362.
  89. Wlodarski MW, Schade AE, Maciejewski JP. T-large granular lymphocyte leukemia: current molecular concepts. Hematology. 2006; 11(4): 245–256.
  90. Felty AR. Chronic arthritis in the adult associated with splenomegaly and leukopenia: A report of five cases of an unusual clinical syndrome. Bulletin of the Johns Hopkins Hospital. 1924; 35: 16–20.
  91. Bowman SJ, Corrigall V, Panayi GS, et al. Hematologic and cytofluorographic analysis of patients with Felty's syndrome. A hypothesis that a discrete event leads to large granular lymphocyte expansions in this condition. Arthritis Rheum. 1995; 38(9): 1252–1259.
  92. Starkebaum G, Loughran T, Gaur L, et al. Immunogenetic similarities between patients with Felty's syndrome and those with clonal expansions of large granular lymphocytes in rheumatoid arthritis. Arthritis & Rheumatism. 1997; 40(4): 624–626.
  93. Prochorec-Sobieszek M, Wagner T, Maryniak R. Felty’s syndrome and T-cell large granular lymphocyte leukemia similarities and differences. Reumatologia. 2007; 46: 85–91.
  94. Loughran TP, Starkebaum G, Kidd P, et al. Clonal proliferation of large granular lymphocytes in rheumatoid arthritis. Arthritis Rheum. 1988; 31(1): 31–36.
  95. Gonzales-Chambers R, Przepiorka D, Winkelstein A, et al. Lymphocyte subsets associated with T cell receptor beta-chain gene rearrangement in patients with rheumatoid arthritis and neutropenia. Arthritis Rheum. 1992; 35(5): 516–520.
  96. Bowman SJ, Bhavnani M, Geddes GC, et al. Large granular lymphocyte expansions in patients with Felty's syndrome: analysis using anti-T cell receptor V beta-specific monoclonal antibodies. Clin Exp Immunol. 1995; 101(1): 18–24.
  97. Burks EJ, Loughran TP. Pathogenesis of neutropenia in large granular lymphocyte leukemia and Felty syndrome. Blood Rev. 2006; 20(5): 245–266.
  98. Friedman J, Schattner A, Shvidel L, et al. Characterization of T-cell large granular lymphocyte leukemia associated with Sjogren's syndrome-an important but under-recognized association. Semin Arthritis Rheum. 2006; 35(5): 306–311.
  99. Marlton P, Taylor K, Elliott S, et al. Monoclonal large granular lymphocyte proliferation in SLE with HTLV-I seroreactivity. Aust N Z J Med. 1992; 22(1): 54–55.
  100. Charlanne H, Lambert M, Hachulla E, et al. Large granular lymphocyte leukaemia associated with systemic sclerosis. Rheumatology (Oxford). 2004; 43(9): 1197–1198.
  101. Kondo H, Watanabe J, Iwasaki H. T-large granular lymphocyte leukemia accompanied by an increase of natural killer cells (CD3-) and associated with ulcerative colitis and autoimmune hepatitis. Leuk Lymphoma. 2001; 41(1-2): 207–212.
  102. Sivakumaran M, Richards S. Immunological abnormalities of chronic large granular lymphocytosis. Clin Lab Haematol. 1997; 19(1): 57–60.
  103. Gentile TC, Loughran TP. Resolution of autoimmune hemolytic anemia following splenectomy in CD3+ large granular lymphocyte leukemia. Leuk Lymphoma. 1996; 23(3-4): 405–408.
  104. Go RS, Li CY, Tefferi A, et al. Acquired pure red cell aplasia associated with lymphoproliferative disease of granular T lymphocytes. Blood. 2001; 98: 483–485.
  105. Go RS, Tefferi A, Li CY, et al. Lymphoproliferative disease of granular T lymphocytes presenting as aplastic anemia. Blood. 2000; 96(10): 3644–3646.
  106. Karadimitris A, Manavalan JS, Thaler HT, et al. Abnormal T-cell repertoire is consistent with immune process underlying the pathogenesis of paroxysmal nocturnal hemoglobinuria. Blood. 2000; 96(7): 2613–2620.
  107. Saunthararajah Y, Molldrem JL, Rivera M, et al. Coincident myelodysplastic syndrome and T-cell large granular lymphocytic disease: clinical and pathophysiological features. Br J Haematol. 2001; 112(1): 195–200.
  108. Viny AD, Lichtin A, Pohlman B, et al. Chronic B-cell dyscrasias are an important clinical feature of T-LGL leukemia. Leuk Lymphoma. 2008; 49(5): 932–938.
  109. Sze DM, Giesajtis G, Brown RD, et al. Clonal cytotoxic T cells are expanded in myeloma and reside in the CD8(+)CD57(+)CD28(-) compartment. Blood. 2001; 98(9): 2817–2827.
  110. Loughran TP, Clark EA, Price TH, et al. Adult-onset cyclic neutropenia is associated with increased large granular lymphocytes. Blood. 1986; 68: 1082–1087.
  111. Volkheimer AD, Weinberg JB, Beasley BE, et al. Progressive immunoglobulin gene mutations in chronic lymphocytic leukemia: evidence for antigen-driven intraclonal diversification. Blood. 2007; 109(4): 1559–1567.
  112. Gentile TC, Hadlock KG, Uner AH, et al. Large granular lymphocyte leukaemia occurring after renal transplantation. Br J Haematol. 1998; 101(3): 507–512.
  113. Feher O, Barilla D, Locker J, et al. T-cell large granular lymphocytic leukemia following orthotopic liver transplantation. Am J Hematol. 1995; 49(3): 216–220.
  114. Au WY, Lam CC, Lie AK, et al. T-cell large granular lymphocyte leukemia of donor origin after allogeneic bone marrow transplantation. Am J Clin Pathol. 2003; 120(4): 626–630.
  115. Chang H, Kamel-Reid S, Hussain N, et al. T-cell large granular lymphocytic leukemia of donor origin occurring after allogeneic bone marrow transplantation for B-cell lymphoproliferative disorders. Am J Clin Pathol. 2005; 123(2): 196–199.
  116. Perzova R, Loughran TP. Constitutive expression of Fas ligand in large granular lymphocyte leukaemia. Br J Haematol. 1997; 97(1): 123–126.
  117. Maciejewski J, Selleri C, Anderson S, et al. Fas antigen expression on CD34+ human marrow cells is induced by interferon gamma and tumor necrosis factor alpha and potentiates cytokine-mediated hematopoietic suppression in vitro. Blood. 1995; 85(11): 3183–3190.
  118. Bank I, Cohen L, Kneller A, et al. Aberrant T-cell receptor signalling of interferon-gamma- and tumour necrosis factor-alpha-producing cytotoxic CD8+ Vdelta1/Vbeta16 T cells in a patient with chronic neutropenia. Scand J Immunol. 2003; 58(1): 89–98.
  119. Osuji N, Matutes E, Tjonnfjord G, et al. T-cell large granular lymphocyte leukemia: A report on the treatment of 29 patients and a review of the literature. Cancer. 2006; 107(3): 570–578.
  120. Sood R, Stewart CC, Aplan PD, et al. Neutropenia associated with T-cell large granular lymphocyte leukemia: long-term response to cyclosporine therapy despite persistence of abnormal cells. Blood. 1998; 91(9): 3372–3378.
  121. Hamidou MA, Sadr FB, Lamy T, et al. Low-dose methotrexate for the treatment of patients with large granular lymphocyte leukemia associated with rheumatoid arthritis. Am J Med. 2000; 108(9): 730–732.
  122. Battiwalla M, Melenhorst J, Saunthararajah Y, et al. HLA-DR4 predicts haematological response to cyclosporine in T-large granular lymphocyte lymphoproliferative disorders. Br J Haematol. 2003; 123(3): 449–453.
  123. Alekshun TJ, Sokol L. Diseases of large granular lymphocytes. Cancer Control. 2007; 14(2): 141–150.
  124. Semenzato G, Zambello R, Starkebaum G, et al. The lymphoproliferative disease of granular lymphocytes: updated criteria for diagnosis. Blood. 1997; 89(1): 256–260.
  125. Arnett FC, Edworthy SM, Bloch DA, et al. The American Rheumatism Association 1987 revised criteria for the classification of rheumatoid arthritis. Arthritis Rheum. 1988; 31(3): 315–324.
  126. Campion G, Maddison PJ, Goulding N, et al. The Felty syndrome: a case-matched study of clinical manifestations and outcome, serologic features, and immunogenetic associations. Medicine (Baltimore). 1990; 69(2): 69–80.
  127. van Dongen JJM, Langerak AW, Brüggemann M, et al. Design and standardization of PCR primers and protocols for detection of clonal immunoglobulin and T-cell receptor gene recombinations in suspect lymphoproliferations: report of the BIOMED-2 Concerted Action BMH4-CT98-3936. Leukemia. 2003; 17(12): 2257–2317.
  128. Prochorec-Sobieszek M, Chełstowska M, Rymkiewicz G, et al. Biclonal T-cell receptor gammadelta+ large granular lymphocyte leukemia associated with rheumatoid arthritis. Leuk Lymphoma. 2008; 49(4): 828–831.
  129. Nowakowski GS, Morice WG, Zent CS, et al. Initial presentation and prognostic factors in 286 patients with T-cell large granular lymphocyte leukemia. Blood. 2006; 108: 300.
  130. Frydecka I, Nowacka J, Slesak B, et al. Niecodzienny przypadek jednoczesnego nowotworowego i odczynowego rozrostu ziarnistych limfocytów. Acta Haematol Pol. 1992; 23: 117–121.
  131. Kowal M, Dmoszyńska A. 2-chlorodeoksyadenozyna w leczeniu białaczki z dużych ziarnistych limfocytów. Acta Haematol Pol. 1996; 27: 431–435.
  132. Czyż A, Goździk J, Hansz J. Złożoność obrazu klinicznego oraz zróżnicowana skuteczność leczenia chorych z nowotworową proliferacją dużych ziarnistych limfocytów T — opis trzech chorych. Acta Haematol Pol. 1997; 28: 443–447.
  133. Robak T. Tg-limfocytoza z granulocytopenią — białaczka czy odczyn? Acta Haematol Pol. 1990; 21: 97–104.
  134. Góra-Tybor J, Robak T. Klonalny rozrost dużych ziarnistych limfocytów — białaczka LGL. Acta Haematol Pol. 1995; 26: 115–122.
  135. Kowal M, Dmoszyńska A. Proliferacja poliklonalna i klonalna z dużych limfocytów ziarnistych. Pol Arch Med Wewn. 1995; 94: 349–357.
  136. Kowal M, Dmoszyńska A. Proliferacja dużych ziarnistych limfocytów w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatologia. 1996; 34: 335–339.
  137. Kowal M, Dmoszyńska A. Charakterystyka biologiczna i kliniczna białaczek dużych zirnistych limfocytów. Acta Haematol Pol. 1998; 29(supl. 1): 84–89.
  138. Sabnani I, Tsang P. Are clonal T-cell large granular lymphocytes to blame for unexplained haematological abnormalities? Br J Haematol. 2007; 136(1): 30–37.
  139. Starkebaum G, Singer JW, Arend WP. Humoral and cellular immune mechanisms of neutropenia in patients with Felty's syndrome. Clin Exp Immunol. 1980; 39(2): 307–314.
  140. Kothapalli R, Nyland SB, Kusmartseva I, et al. Constitutive production of proinflammatory cytokines RANTES, MIP-1beta and IL-18 characterizes LGL leukemia. Int J Oncol. 2005; 26(2): 529–535.
  141. Hartman KR, LaRussa VF, Rothwell SW, et al. Antibodies to myeloid precursor cells in autoimmune neutropenia. Blood. 1994; 84(2): 625–631.
  142. Rashba EJ, Rowe JM, Packman CH. Treatment of the neutropenia of Felty syndrome. Blood Rev. 1996; 10(3): 177–184.
  143. Subbiah V, Viny AD, Rosenblatt S, et al. Outcomes of splenectomy in T-cell large granular lymphocyte leukemia with splenomegaly and cytopenia. Exp Hematol. 2008; 36(9): 1078–1083.
  144. Abkowitz L, Kadin ME, Powell S, et al. Pure red cell aplasia: lymphocyte inhibition of erythropoiesis. Br J Haematol. 1986; 63: 59–67.
  145. Lacy MQ, Kurtin PJ, Tefferi A. Pure red cell aplasia: association with large granular lymphocyte leukemia and the prognostic value of cytogenetic abnormalities. Blood. 1996; 87: 3000–3006.
  146. Bowman SJ. Hematological manifestations of rheumatoid arthritis. Scand J Rheumatol. 2002; 31(5): 251–259.
  147. Bassan R, Pronesti M, Buzzetti M, et al. Autoimmunity and B-cell dysfunction in chronic proliferative disorders of large granular lymphocytes/natural killer cells. Cancer. 1989; 63(1): 90–95.
  148. Gentile TC, Wener MH, Starkebaum G, et al. Humoral immune abnormalities in T-cell large granular lymphocyte leukemia. Leuk Lymphoma. 1996; 23(3-4): 365–370.
  149. Shvidel L, Duksin C, Tzimanis A, et al. Cytokine release by activated T-cells in large granular lymphocytic leukemia associated with autoimmune disorders. Hematol J. 2002; 3(1): 32–37.
  150. Wlodarski MW, Nearman Z, Jiang Y, et al. Clonal predominance of CD8(+) T cells in patients with unexplained neutropenia. Exp Hematol. 2008; 36(3): 293–300.
  151. Huh YO, Medeiros LJ, Ravandi F, et al. T-cell large granular lymphocyte leukemia associated with myelodysplastic syndrome: a clinicopathologic study of nine cases. Am J Clin Pathol. 2009; 131(3): 347–356.
  152. Kochenderfer JN, Kobayashi S, Wieder ED, et al. Loss of T-lymphocyte clonal dominance in patients with myelodysplastic syndrome responsive to immunosuppression. Blood. 2002; 100(10): 3639–3645.
  153. Wlodarski MW, Gondek LP, Nearman ZP, et al. Molecular strategies for detection and quantitation of clonal cytotoxic T-cell responses in aplastic anemia and myelodysplastic syndrome. Blood. 2006; 108(8): 2632–2641.
  154. Engels K, Oeschger S, Hansmann ML, et al. Bone marrow trephines containing lymphoid aggregates from patients with rheumatoid and other autoimmune disorders frequently show clonal B-cell infiltrates. Hum Pathol. 2007; 38(9): 1402–1411.
  155. Costes V, Duchayne E, Taib J, et al. Intrasinusoidal bone marrow infiltration: a common growth pattern for different lymphoma subtypes. Br J Haematol. 2002; 119(4): 916–922.
  156. Thiele J, Zirbes TK, Kvasnicka HM, et al. Focal lymphoid aggregates (nodules) in bone marrow biopsies: differentiation between benign hyperplasia and malignant lymphoma--a practical guideline. J Clin Pathol. 1999; 52(4): 294–300.
  157. Navone R, Valpreda M, Pich A. Lymphoid nodules and nodular lymphoid hyperplasia in bone marrow biopsies. Acta Haematol. 1985; 74(1): 19–22.
  158. Fend F, Kremer M. Diagnosis and classification of malignant lymphoma and related entities in the bone marrow trephine biopsy. Pathobiology. 2007; 74(2): 133–143.
  159. Sivakumaran M, Richards SJ, Hunt KM, et al. Patterns of CD16 and CD56 expression in persistent expansions of CD3+NKa+ lymphocytes are predictive for clonal T-cell receptor gene rearrangements. The Yorkshire Leukaemia Group. Br J Haematol. 1991; 78(3): 368–377.
  160. Bourgault-Rouxel AS, Loughran TP, Zambello R, et al. Clinical spectrum of gammadelta+ T cell LGL leukemia: analysis of 20 cases. Leuk Res. 2008; 32(1): 45–48.
  161. Vartholomatos G, Alymara V, Dova L, et al. T-cell receptor gammadelta-large granular lymphocytic leukemia associated with an aberrant phenotype and TCR-Vbeta20 clonality. Haematologica. 2004; 89: e52–e54.
  162. Makishima H, Ishida F, Saito H, et al. Lymphoproliferative disease of granular lymphocytes with T-cell receptor gamma delta-positive phenotype: restricted usage of T-cell receptor gamma and delta subunit genes. Eur J Haematol. 2003; 70(4): 212–218.
  163. Belhadj K, Reyes F, Farcet JP, et al. Hepatosplenic gammadelta T-cell lymphoma is a rare clinicopathologic entity with poor outcome: report on a series of 21 patients. Blood. 2003; 102(13): 4261–4269.
  164. Vega F, Medeiros LJ, Gaulard P. Hepatosplenic and other gammadelta T-cell lymphomas. Am J Clin Pathol. 2007; 127(6): 869–880.
  165. Alonsozana EL, Stamberg J, Kumar D, et al. Isochromosome 7q: the primary cytogenetic abnormality in hepatosplenic gammadelta T cell lymphoma. Leukemia. 1997; 11(8): 1367–1372.
  166. de Wolf-Peeters C, Achten R. gammadelta T-cell lymphomas: a homogeneous entity? Histopathology. 2000; 36(4): 294–305.
  167. Macon WR, Williams ME, Greer JP, et al. Natural killer-like T-cell lymphomas: aggressive lymphomas of T-large granular lymphocytes. Blood. 1996; 87(4): 1474–1483.
  168. Alekshun TJ, Tao J, Sokol L. Aggressive T-cell large granular lymphocyte leukemia: a case report and review of the literature. Am J Hematol. 2007; 82(6): 481–485.
  169. Matutes E, Wotherspoon AC, Parker NE, et al. Transformation of T-cell large granular lymphocyte leukaemia into a high-grade large T-cell lymphoma. Br J Haematol. 2001; 115(4): 801–806.
  170. Wallis WJ, Loughran TP, Kadin ME, et al. Polyarthritis and neutropenia associated with circulating large granular lymphocytes. Ann Intern Med. 1985; 103(3): 357–362.
  171. Barton JC, Prasthofer EF, Egan ML, et al. Rheumatoid arthritis associated with expanded populations of granular lymphocytes. Ann Intern Med. 1986; 104(3): 314–323.
  172. Kanchan K, Loughran TP. Antigen-driven clonal T cell expansion in disorders of hematopoiesis. Leuk Res. 2003; 27(4): 291–292.
  173. Snowden N, Kay RA. Immunology of systemic rheumatoid disease. Br Med Bull. 1995; 51(2): 437–448.
  174. DerSimonian H. Clonal V alpha 12.1+ T cell expansions in the peripheral blood of rheumatoid arthritis patients. Journal of Experimental Medicine. 1993; 177(6): 1623–1631.
  175. Bray RA, Pope RM, Landay AL. Identification of a population of large granular lymphocytes obtained from the rheumatoid joint coexpressing the CD3 and CD16 antigens. Clin Immunol Immunopathol. 1991; 58(3): 409–418.
  176. Starkebaum G. Leukemia of large granular lymphocytes and rheumatoid arthritis. The American Journal of Medicine. 2000; 108(9): 744–745.
  177. Langerak AW, van Den Beemd R, Wolvers-Tettero IL, et al. Molecular and flow cytometric analysis of the Vbeta repertoire for clonality assessment in mature TCRalphabeta T-cell proliferations. Blood. 2001; 98(1): 165–173.



Journal of Transfusion Medicine