Tom 2, Nr 1 (2011)
WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE
Opublikowany online: 2011-05-13

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1953
Wyświetlenia/pobrania artykułu 5259
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Czy antykoncepcja hormonalna może być czynnikiem sprzyjającym zwiększeniu masy ciała u kobiet?

Medard M. Lech
Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011;2(1):27-33.

Streszczenie

Nadwaga i otyłość mogą być spowodowane wieloma czynnikami. W każdym jednak przypadku nadmierne dostarczanie pożywienia, przy niskiej aktywności fizycznej, prowadzi do dodatniego bilansu energetycznego i przyrostu masy ciała. Niektórzy pacjenci i lekarze dopatrują się przyczyny nadmiernego przyrostu masy ciała w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.
Większość badaczy uważa, że obserwowany przyrost masy ciała u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest porównywalny z przyrostem masy ciała kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej i wynika raczej z obniżającej się (wraz z wiekiem) podstawowej przemiany materii i starzenia się organizmu.
Na podstawie przeglądu aktualnego piśmiennictwa nie można dojść do wniosku, aby stosowanie antykoncepcji hormonalnej we wszystkich jej postaciach mogło prowadzić do przyrostu masy ciała. Na podstawie badań wiadomo, że jedynie stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych (octan medroksyprogesteronu w formie depot) może w istotny sposób wpływać na zwiększenie masy ciała kobiet stosujących tę metodę.
Jednak uważa się, że każdej pacjentce, niezależnie od stanu odżywienia (BMI), przy zalecaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej należałoby zwrócić uwagę na potrzebę przestrzegania właściwej, zbilansowanej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 1, 27–33)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF