Vol 9, No 3 (2016)
Prace poglądowe
Published online: 2016-09-20

open access

Page views 623
Article views/downloads 4641
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

02_FN_2016_3_Chmielewski

PRACA POGLĄDOWA

Michał Chmielewski

Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Gdański Uniwersytet Medyczny

Powikłania sercowo-naczyniowe u dializowanych otrzewnowo — wybrane aspekty aktualnych zaleceń Międzynarodowego Towarzystwa Dializy Otrzewnowej (ISPD)

Cardio-vascular complications in peritoneal dialysis patients — selected aspects of the International Society of Peritoneal Dialysis guidelines

ABSTRACT

Cardio-vascular complications constitute the major cause of mortality among patients treated with peritoneal dialysis. Effective screening, prevention, treatment of risk factors as well as of the complications themselves have the potential to improve the outcome in this group of patients. In 2015, guidelines by the International Society of Peritoneal Dialysis were published, being a set of recommendations and suggestions concerning this issue of renal replacement therapy. The present article aims at presenting the major aspects of this work.

Forum Nefrol 2016, vol 9, no 3, 149–154

Key words: peritoneal dialysis, cardio-vascular risk

WSTĘP

Schorzenia sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów zarówno w populacji ogólnej, jak i wśród pacjentów dializowanych. Jednak w przebiegu dializoterapii schorzenia te pojawiają się znacząco wcześniej i mają o wiele szybszy przebieg w porównaniu z populacją z zachowaną funkcją nerek. O ile śmiertelność ogólna i ta z przyczyn sercowo-naczyniowych jest porównywalna dla pacjentów hemodializowanych i dializowanych otrzewnowo, o tyle profil ryzyka sercowo-naczyniowego różni się pomiędzy tymi dwiema grupami chorych. Z jednej strony stabilizacja elektrolitowa i hemodynamiczna wynikająca z ciągłego charakteru dializy otrzewnowej zmniejsza ryzyko powikłań w tej grupie w porównaniu z pacjentami hemodializowanymi. Zmniejszeniu ryzyka sercowo-naczyniowego sprzyja też dłuższe utrzymanie resztkowej funkcji nerek i mniejsze zapotrzebowanie na leki stymulujące erytropoezę chorych dializowanych otrzewnowo. Z drugiej zaś metaboliczny wpływ płynów dializacyjnych, zwłaszcza tych opartych na glukozie, problemy ze skutecznym odwodnieniem pacjentów w niewydolności ultrafiltracji, a także trudności z efektywną kontrolą ciśnienia tętniczego niosą ze sobą podwyższenie ryzyka śmiertelności w dializoterapii otrzewnowej. Te i inne różnice w profilu ryzyka sercowo-naczyniowego między dializą otrzewnową i hemodializą stały się główną przyczyną wydania zaleceń Międzynarodowego Towarzystwa Dializy Otrzewnowej (ISPD, International Society of Peritoneal Dialysis) do oceny i terapii czynników ryzyka zdarzeń i powikłań sercowo-naczyniowych w dializie otrzewnowej [1, 2].

Zalecenia podzielono na dwie sekcje, zawarte w dwóch oddzielnych artykułach. Pierwszą poświęcono czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego pacjentów dializowanych otrzewnowo, ich ocenie, postępowaniu prewencyjnemu i terapii [1].

MONITOROWANIE, PREWENCJA I TERAPIA CZYNNIKÓW RYZYKA SERCOWO-NACZYNIOWEGO

Modyfikacja stylu życia

Siła zaleceń dotyczących modyfikacji stylu życia nie jest wysoka. Wynika to z dramatycznego wręcz braku badań dotyczących wpływu zmiany stylu życia na rokowanie pacjentów dializowanych otrzewnowo. Z tych nielicznych obserwacji klinicznych, jak również z własnych obserwacji wiadomo, że aktywność fizyczna pacjentów jest z reguły na bardzo niskim poziomie [3]. Dane z populacji ogólnej, jak również z badań prowadzonych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) w stadium IIV wskazują na korzystny wpływ regularnej aktywności fizycznej na poprawę profilu metabolicznego, wydolności fizycznej i stanu ogólnego [1, 4]. Dlatego autorzy wytycznych ISPD zalecają regularną aktywność fizyczną dostosowaną do wydolności, co najmniej pięć razy w tygodniu po 30 minut.

Modyfikacja stylu życia wiąże się również z zaleceniami dietetycznymi. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie spożycia soli poniżej 5 g chlorku sodu dziennie. Zalecenie to oparto na wiedzy znanej z populacji ogólnej, jak również z badań prowadzonych u pacjentów hemodializowanych [5, 6]. Ograniczenia sodowe mają korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze, a wśród dializowanych pacjentów bez resztkowej funkcji nerek przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu nawodnienia, które jak wiadomo ma kluczowe znaczenie w rokowaniu pacjentów leczonych nerkozastępczo. Rozdział poświęcony modyfikacjom stylu życia autorzy wytycznych zamykają zaleceniem zaprzestania palenia tytoniu. Ich wpływ na śmiertelność w populacji ogólnej jest powszechnie znany, a badania obserwacyjne wskazują na podobne powiązania w grupie pacjentów dializowanych otrzewnowo [7].

Resztkowa funkcja nerek

Resztkowa funkcja nerek stanowi uznany czynnik zmniejszający ryzyko sercowo-naczyniowe pacjentów dializowanych [8]. W trakcie dializoterapii stopniowo się ona zmniejsza, przede wszystkim na skutek choroby podstawowej i samego leczenia nerkozastępczego. Dlatego konieczna jest regularna ocena resztkowej czynności nerek, nie rzadziej niż w odstępach 6-miesięcznych. W związku z tym, że klirens kreatyniny zawyża rzeczywistą filtrację kłębuszkową, natomiast klirens mocznika ją zaniża, autorzy wytycznych proponują wyznaczanie średniej z obu klirensów, aby otrzymać wynik najbliższy do rzeczywistego. Dializoterapia otrzewnowa jest metodą, która pozwala na dłuższe utrzymanie resztkowej funkcji nerek w porównaniu z hemodializą [8]. Mniejsze wahania stanu nawodnienia i ładunku osmotycznego, przekładające się na większą stabilizację hemodynamiczną organizmu, a także „biozgodność” błony otrzewnowej w stosunku do błon stosowanych w dializatorach, to główne czynniki odpowiadające za dłuższe utrzymanie funkcji nerek u pacjentów dializowanych otrzewnowo. Dodatkowo, w tej grupie chorych można wydłużać czas do anurii przez dbanie o prawidłowe nawodnienie pacjentów, unikanie leków i środków nefrotoksycznych, a także dzięki stosowaniu leków hamujących aktywność układu reninaangiotensynaaldosteron (RAA) czy użyciu biozgodnych płynów dializacyjnych. Wpływ leków interferujących w układ RAA na utrzymanie resztkowej funkcji nerek w dializie otrzewnowej potwierdzono w randomizowanych badaniach klinicznych [9, 10]. Dowody na korzyści wynikające z zastosowania biozgodnych płynów są słabiej udokumentowane. Jednak metaanaliza dotychczasowych badań wskazuje na związek między resztkową funkcją nerek a długotrwałym, co najmniej 12-miesięcznym stosowaniem płynów biozgodnych [11].

Przewodnienie i nadciśnienie tętnicze

Spadek resztkowej funkcji nerek, a także kłopoty z uzyskaniem adekwatnej ultrafiltracji, spowodowane przebudową błony otrzewnowej w toku długotrwałej dializoterapii, przekładają się na przewodnienie pacjentów, które jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Pacjenci, u których nie udaje się utrzymać normowolemii, czy to z powodu zmniejszenia ilości oddawanego moczu, czy deficytu ultrafiltracji, charakteryzują się znacznym pogorszeniem rokowania [12, 13]. Dlatego kliniczna ocena stanu nawodnienia i określenie ultrafiltracji powinny być dokonywane w czasie każdej wizyty ambulatoryjnej. W celu adekwatnego odwodnienia przewodnionych pacjentów autorzy wytycznych zachęcają do stosowania ikodekstryny raz dziennie jako korzystnej alternatywy dla płynów o dużej zawartości glukozy. Dowody na jej skuteczność dotyczą przede wszystkim pacjentów z szybkim i średnio-szybkim transportem przezotrzewnowym [14]. Z kolei według niektórych badań stosowanie płynów biozgodnych może się wiązać z bardziej nasilonym przewodnieniem spowodowanym zmniejszeniem ultrafiltracji [15]. U pacjentów z zachowaną, chociażby częściowo, resztkową funkcją nerek warto stosować diuretyki pętlowe. Nie wydłużą one czasu do anurii, ale zwiększając ilość wydalanego moczu, pomagają utrzymać normowolemię.

Stan nawodnienia nieodłącznie wiąże się z wartościami ciśnienia tętniczego u dializowanych pacjentów. Problem nadciśnienia dotyczy nawet 80% chorych dializowanych otrzewnowo [16]. Choć związki nadciśnienia z powikłaniami sercowo-naczyniowymi i rokowaniem pacjentów leczonych dializą otrzewnową są znacznie słabiej udokumentowane niż w populacji ogólnej, to zasady leczenia są podobne, z docelowymi wartościami ciśnienia poniżej 140/90 mm Hg. Wśród chorych dializowanych otrzewnowo opisuje się, analogiczne do hemodializy, zjawisko odwróconej epidemiologii niskie ciśnienie tętnicze wiąże się z podwyższonym ryzykiem zgonu pacjentów leczonych nerkozastępczo. Wydaje się jednak, że jest to związek pozorny, wynikający z niewydolności krążenia pacjentów z niskimi wartościami ciś­nienia [17].

Hiperglikemia i inne

Kolejne zalecenie dotyczy monitorowania glikemii u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Mimo że na stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w dializoterapii otrzewnowej mają wpływ: skrócone przeżycie krwinek czerwonych, niedobór żelaza i erytropoetyny, przetoczenia krwi, kwasica nieoddechowa i płyny dializacyjne, to jednak ten parametr jest rekomendowany w wytycznych jako najlepszy do długofalowego monitorowania glikemii u dializowanych chorych. Zgodnie z zaleceniami National Kidney Foundation [18] autorzy wytycznych sugerują dążenie do HbA1c równej 7% i unikanie niższych stężeń u chorych z ryzykiem hipoglikemii. Zgadzają się również z wytycznymi American Diabetic Association [19], aby u starszych pacjentów leczonych dializami docelową wartość HbA1c podnieść do 8,5%. W celu ograniczenia ekspozycji na glukozę sugerują użycie ikodekstryny w jednej z wymian na dobę.

Końcowe zalecenia tej części wytycznych dotyczą monitorowania, zapobiegania i leczenia pozostałych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego: niedokrwistości, dyslipidemii, zaburzeń elektrolitowych i wapniowo-fosforanowych. W większości pokrywają się z wcześ­niej publikowanymi wytycznymi Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) [1].

POWIKŁANIA SERCOWO-NACZYNIOWE U PACJENTÓW DIALIZOWANYCH OTRZEWNOWO

O ile pierwsza część wytycznych skupia się na czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego, druga dotyczy terapii powikłań sercowo-naczyniowych wśród osób dializowanych otrzewnowo. Powikłania te stanowią główną przyczynę zgonów dializowanych pacjentów. Choroba wieńcowa, przerost lewej komory mięśnia sercowego, niewydolność krążenia są powszechne u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych dializami. Dlatego właściwe leczenie tych powikłań ma ogromne znaczenie dla rokowania pacjentów.

Choroba wieńcowa

Mimo że stężenie troponin jest zazwyczaj podwyższone w schyłkowej niewydolności nerek, stanowią one podstawę do laboratoryjnej weryfikacji ostrych zespołów wieńcowych i powinny być seryjnie oznaczane u pacjentów z objawami dławicy piersiowej i/lub charakterystycznymi zmianami w zapisie EKG. Jako istotny czynnik powinien być traktowany wzrost stężenia o co najmniej 20% w ciągu 46 godzin i/lub wzrost powyżej 99 centyla. Wydaje się, że nie ma klinicznie istotnej różnicy między oznaczaniem troponiny T i troponiny I. W prewencji ostrych zespołów wieńcowych wskazane jest stosowanie leków przeciwpłytkowych zgodnie z zasadami obowiązującymi dla populacji ogólnej.

Przerost lewej komory serca i niewydolność serca

Przerost lewej komory mięśnia sercowego jest powikłaniem dotyczącym większości pacjentów dializowanych otrzewnowo i zdecydowanie pogarsza ich rokowanie [20]. Skurczowa niewydolność serca również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu [20]. Dlatego autorzy wytycznych zalecają, aby każdy pacjent rozpoczynający leczenie nerkozastępcze metodą dializy otrzewnowej miał wykonane badanie echokardiograficzne. Zalecenia dotyczące terapii przerostu lewej komory i niewydolności serca nie odbiegają znacząco od zaleceń dla populacji ogólnej, są bowiem w głównej mierze oparte na badaniach prowadzonych wśród pacjentów z wydolnymi nerkami. Wynika to stąd, że badań dotyczących powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów dializowanych, zwłaszcza leczonych dializą otrzewnową, po prostu nie ma. Dotyczy to chociażby stosowania leków blokujących układ RAA. Ich pozycja w leczeniu tych powikłań w populacji ogólnej jest niepodważalna. W schyłkowej niewydolności nerek natomiast istnieją jedynie nieliczne badania, w dodatku w większości prowadzone wśród pacjentów hemodializowanych [21–23]. Dlatego w omawianych wytycznych znalazła się jedynie sugestia ich zastosowania. Podobnie sugerowana jest terapia spironolaktonem, dodawanym do leku hamującego konwertazę angiotensyny (ACEI, angiotensin converting enzyme inhibitors) lub do sartanu, choć w tym przypadku dowodem na jego skuteczność w dializie otrzewnowej jest praca, w której stwierdzono wolniejszy przerost lewej komory i poprawę frakcji wyrzutowej w porównaniu z pacjentami nieotrzymującymi spironolaktonu [24]. Również sugestie dotyczące leczenia beta-adrenolitykami dializowanych otrzewnowo chorych z przerostem lewej komory, kardiomiopatią rozstrzeniową czy niewydolnością serca oparte są na badaniach w populacji ogólnej i wśród pacjentów hemodializowanych [25].

Udar

Ryzyko udaru, zarówno krwotocznego, jak i niedokrwiennego, jest podwyższone u pacjentów dializowanych otrzewnowo w porównaniu z populacją ogólną [26]. W wytycznych ISPD zaleca się wykonanie badania doplerowskiego tętnic szyjnych u wszystkich dializowanych otrzewnowo pacjentów z przemijającym atakiem niedokrwiennym i/lub udarem w wywiadzie. Jednak w przeciwieństwie do populacji ogólnej nie powinno się stosować leków przeciwpłytkowych w prewencji pierwotnej udaru. Wynika to z metaanalizy badań prowadzonych wśród dializowanych pacjentów, w której stwierdzono podwyższone ryzyko krwawień przy nieistotnym wpływie leczenia na ryzyko udaru [27]. Podobnie dotychczas nie przedstawiono przekonujących dowodów na skuteczność antagonistów witaminy K w zapobieganiu udarom będących powikłaniem migotania przedsionków u dializowanych chorych [28]. Dlatego brakuje wytycznych i zaleca się indywidualne podejście do prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych w migotaniu przedsionków pacjentów leczonych dializą otrzewnową.

Choroba tętnic obwodowych

Choroba tętnic obwodowych jest kolejnym powikłaniem naczyniowym, którego częstość wśród pacjentów dializowanych otrzewnowo, zwłaszcza wśród chorych z nefropatią cukrzycową, jest wyższa od obserwowanej w populacji ogólnej [29]. Autorzy wytycznych ISPD sugerują wykorzystanie wskaźnika kostkowo-ramiennego w diagnostyce tego schorzenia. Opierają się głównie na badaniach w populacji ogólnej, a przydatność tego wskaźnika, z punktem odcięcia poniżej 0,9 dla rozpoznania choroby tętnic obwodowych, potwierdzono także wśród pacjentów hemodializowanych [30]. Nie ma praktycznie żadnych badań dotyczących leczenia choroby tętnic obwodowych u pacjentów dializowanych otrzewnowo. Dlatego też słabe rekomendacje odnośnie do ćwiczeń fizycznych i terapii przeciwpłytkowej opierają się wyłącznie na badaniach i obserwacjach pacjentów bez niewydolności nerek.

Arytmie i nagła śmierć sercowa

Migotanie przedsionków występuje u kilkunastu procent pacjentów dializowanych otrzewnowo i choć jest to odsetek niższy niż obserwowany wśród chorych hemodializowanych, to schorzenie to stanowi poważny problem obciążający rokowanie [31]. Dlatego też u każdego pacjenta rozpoczynającego dializoterapię otrzewnową należy wykonać 12-odprowadzeniowe EKG. Chorzy z niską frakcją wyrzutową, przewlekle podwyższonym stężeniem troponiny, N-końcowym propeptydem natriuretycznym typu B i tachyarytmią w wywiadzie powinni być traktowani jako zagrożeni nagłą śmiercią sercową. U takich pacjentów istnieją przesłanki, oparte głównie na badaniach wśród osób hemodializowanych, do zastosowania beta-adrenolityków w prewencji pierwotnej [32]. W ramach prewencji wtórnej autorzy wytycznych sugerują rozważenie wszczepienia kardiowertera-defibrylatora (ICD, implantible cardioverter-defibrillator), zalecenia opierają na badaniach w populacji ogólnej, jak również na obserwacjach prowadzonych u pacjentów hemodializowanych [33].

PODSUMOWANIE

Schorzenia sercowo-naczyniowe znacząco obciążają rokowanie pacjentów dializowanych otrzewnowo. Liczne czynniki ryzyka przekładają się na powikłania, których częstość występowania znacznie przekracza obserwowaną w populacji ogólnej. Wytyczne ISPD to zbiór zaleceń i sugestii dotyczących monitorowania, zapobiegania i leczenia czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, a także terapii powikłań sercowo-naczyniowych w populacji chorych poddawanych dializoterapii otrzewnowej. Jest to obszar wciąż mało znany z racji niewielkiej liczby badań przeprowadzanych na małych grupach pacjentów. Dlatego większość wytycznych ma jedynie siłę sugestii, opiera się bowiem na ekstrapolacji badań prowadzonych w populacji ogólnej lub wśród pacjentów hemodializowanych. Rekomendacje ISPD, reasumujące stan wiedzy dotyczący powikłań sercowo-naczyniowych u chorych dializowanych otrzewnowo, stanowią wskazówkę do projektowania przyszłych badań klinicznych, a przede wszystkim systematyzują praktyczne możliwości ograniczenia śmiertelności w tej grupie pacjentów.

STRESZCZENIE

Powikłania sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów pacjentów dializowanych otrzewnowo. Skuteczne monitorowanie, prewencja, leczenie czynników ryzyka i samych powikłań sercowo-naczyniowych mają szansę poprawić rokowanie w tej grupie chorych. W 2015 roku ukazały się wytyczne Międzynarodowego Towarzystwa Dializy Otrzewnowej (ISPD, International Society of Peritoneal Dialysis) stanowiące zbiór zaleceń i sugestii dotyczących tego obszaru leczenia nerkozastępczego. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie ich głównych aspektów.

Forum Nefrol 2016, tom 9, nr 3, 149–154

Słowa kluczowe: dializa otrzewnowa, ryzyko sercowo-naczyniowe

Piśmiennictwo

  1. 1. Wang A.Y., Brimble K.S., Brunier G. i wsp. ISPD Cardiovascular and Metabolic Guidelines in Adult Peritoneal Dialysis Patients Part I Assessment and Management of Various Cardiovascular Risk Factors. Perit. Dial. Int. 2015; 35: 379387.
  2. 2. Wang A.Y., Brimble K.S., Brunier G. i wsp. ISPD Cardiovascular and Metabolic Guidelines in Adult Peritoneal Dialysis Patients Part II Management of Various Cardiovascular Complications. Perit. Dial. Int. 2015; 35: 388396.
  3. 3. Cobo G., Gallar P., Gama-Axelsson T. i wsp. Clinical determinants of reduced physical activity in hemodialysis and peritoneal dialysis patients. J. Nephrol. 2015; 28: 503510.
  4. 4. Heiwe S.,Jacobson S.H. Exercise training in adults with CKD: a systematic review and meta-analysis. Am. J. Kidney Dis. 2014; 64: 383393.
  5. 5. He F.J., Li J., Macgregor G.A. Effect of longer term modest salt reduction on blood pressure: Cochrane systematic review and meta-analysis of randomised trials. BMJ 2013; 346: f1325.
  6. 6. Mc Causland F.R., Waikar S.S., Brunelli S.M. Increased dietary sodium is independently associated with greater mortality among prevalent hemodialysis patients. Kidney Int. 2012; 82: 204211.
  7. 7. Braatvedt G.D., Rosie B., Bagg W., Collins J. Current and former smoking increases mortality in patients on peritoneal dialysis. N. Z. Med. J. 2006; 119: U1977.
  8. 8. Ryta A., Chmielewski M., Lichodziejewska-Niemierko M. Znaczenie resztkowej funkcji nerek w dializoterapii otrzewnowej. Forum Nefrologiczne 2015; 8: 1420.
  9. 9. Li P.K., Chow K.M., Wong T.Y. i wsp. Effects of an angiotensin-converting enzyme inhibitor on residual renal function in patients receiving peritoneal dialysis. A randomized, controlled study. Ann. Intern. Med. 2003; 139: 105112.
  10. 10. Suzuki H., Kanno Y., Sugahara S. i wsp. Effects of an angiotensin II receptor blocker, valsartan, on residual renal function in patients on CAPD. Am. J. Kidney Dis. 2004; 43: 10561064.
  11. 11. Cho Y., Johnson D.W., Craig J.C. i wsp. Biocompatible dialysis fluids for peritoneal dialysis. Cochrane Database Syst. Rev. 2014; 3: CD007554.
  12. 12. Bargman J.M., Thorpe K.E., Churchill D.N. Relative contribution of residual renal function and peritoneal clearance to adequacy of dialysis: a reanalysis of the CANUSA study. J. Am. Soc. Nephrol. 2001; 12: 21582162.
  13. 13. Ates K., Nergizoglu G., Keven K. i wsp. Effect of fluid and sodium removal on mortality in peritoneal dialysis patients. Kidney Int. 2001; 60: 767776.
  14. 14. Qi H., Xu C., Yan H., Ma J. Comparison of icodextrin and glucose solutions for long dwell exchange in peritoneal dialysis: a meta-analysis of randomized controlled trials. Perit. Dial. Int. 2011; 31: 179188.
  15. 15. Lichodziejewska-Niemierko M., Chmielewski M., Dudziak M. i wsp. Hydration Status of Patients Dialyzed with Biocompatible Peritoneal Dialysis Fluids. Perit. Dial. Int. 2016; 36: 257261.
  16. 16. Ortega L.M.,Materson B.J. Hypertension in peritoneal dialysis patients: epidemiology, pathogenesis, and treatment. J. Am. Soc. Hypertens. 2011; 5: 128136.
  17. 17. Afshinnia F., Zaky Z.S., Metireddy M., Segal J.H. Reverse Epidemiology of blood pressure in peritoneal dialysis associated with dynamic deterioration of left ventricular function. Perit. Dial. Int. 2016; 36: 154162.
  18. 18. Chapter 3: Management of progression and complications of CKD. Kidney Int. Suppl. (2011) 2013; 3: 7390.
  19. 19. American Diabetes Association. Standards of medical care in diabetes 2014. Diabetes Care 2014; 37 (Supl. 1): S14S80.
  20. 20. Wang A.Y., Wang M., Woo J. i wsp. Inflammation, residual kidney function, and cardiac hypertrophy are interrelated and combine adversely to enhance mortality and cardiovascular death risk of peritoneal dialysis patients. J. Am. Soc. Nephrol. 2004; 15: 21862194.
  21. 21. Zannad F., Kessler M., Lehert P. i wsp. Prevention of cardiovascular events in end-stage renal disease: results of a randomized trial of fosinopril and implications for future studies. Kidney Int. 2006; 70: 13181324.
  22. 22. Takahashi A., Takase H., Toriyama T. i wsp. Candesartan, an angiotensin II type-1 receptor blocker, reduces cardiovascular events in patients on chronic haemodialysis a randomized study. Nephrol. Dial. Transplant. 2006; 21: 25072512.
  23. 23. Cice G., Di Benedetto A., D’Isa S. i wsp. Effects of telmisartan added to angiotensin-converting enzyme inhibitors on mortality and morbidity in hemodialysis patients with chronic heart failure a double-blind, placebo-controlled trial. J. Am. Coll. Cardiol. 2010; 56: 17011708.
  24. 24. Ito Y., Mizuno M., Suzuki Y. i wsp. Long-term effects of spironolactone in peritoneal dialysis patients. J. Am. Soc. Nephrol. 2014; 25: 10941102.
  25. 25. Cice G., Ferrara L., D’Andrea A. i wsp. Carvedilol increases two-year survivalin dialysis patients with dilated cardiomyopathy: a prospective, placebo-controlled trial. J. Am. Coll. Cardiol. 2003; 41: 14381444.
  26. 26. Wang H.H., Hung S.Y., Sung J.M. i wsp. Risk of stroke in long-term dialysis patients compared with the general population. Am. J. Kidney Dis. 2014; 63: 604611.
  27. 27. Palmer S.C., Di Micco L., Razavian M. i wsp. Antiplatelet agents for chronic kidney disease. Cochrane Database Syst.Rev. 2013; 2: CD008834.
  28. 28. Zimmerman D., Sood M.M., Rigatto C. i wsp. Systematic review and meta-analysis of incidence, prevalence and outcomes of atrial fibrillation in patients on dialysis. Nephrol. Dial. Transplant. 2012; 27: 38163822.
  29. 29. Saha H.H., Leskinen Y.K., Salenius J.P., Lahtela J.T. Peripheral vascular disease in diabetic peritoneal dialysis patients. Perit. Dial. Int. 2007; 27 (supl. 2): S210214.
  30. 30. Adragao T., Pires A., Branco P. i wsp. Ankle-brachial index, vascular calcifications and mortality in dialysis patients. Nephrol. Dial. Transplant. 2012; 27: 318325.
  31. 31. Abbott K.C., Trespalacios F.C., Taylor A.J., Agodoa L.Y. Atrial fibrillation in chronic dialysis patients in the United States: risk factors for hospitalization and mortality. BMC Nephrol. 2003; 4: 1.
  32. 32. Tangri N., Shastri S., Tighiouart H. i wsp. Beta-blockers for prevention of sudden cardiac death in patients on hemodialysis: a propensity score analysis of the HEMO Study. Am. J. Kidney Dis. 2011; 58: 939945.
  33. 33. Herzog C.A., Li S., Weinhandl E.D. i wsp. Survival of dialy-sis patients after cardiac arrest and the impact of implantable cardioverter defibrillators. Kidney Int. 2005; 68: 818825.

Adres do korespondencji:

dr hab. n. med. Michał Chmielewski

Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych

Gdański Uniwersytet Medyczny

ul. Dębinki 7, 80–952 Gdańsk

e-mail: chmiel@gumed.edu.pl




Renal Disease and Transplantation Forum