Tom 4, Nr 5 (2018)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2018-11-29

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 435
Wyświetlenia/pobrania artykułu 628

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania hydroksychlorochiny zamiast teneligliptyny: badanie TENE-HYQ SHIFT

U P Singh1, Arjun Baidya2, Manikant Singla3, Swapnil Jain4, Sharad Kumar5, Ravi Kant Sarogi6, Amit Gupta7, Rishad Ahmed8, Abhay Srivastav9, D K Chauhan10, Nihesh Jain11
Diabetologia Praktyczna 2018;4(5):225-231.

Streszczenie

Wstęp: Badanie przeprowadzono w celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania hydroksychlorochiny w miejsce teneligliptyny u chorych z niedostateczną kontrolą cukrzycy typu 2 mimo leczenia teneligliptyną, metforminą i glimepirydem wraz z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub bez nich.

Materiał i metody: Było to wieloośrodkowe, retrospektywne, trwające 24 tygodnie badanie obserwacyjne, w którym uczestniczyli chorzy na cukrzycę typu 2 z niedostateczną kontrolą glikemii (odsetek hemoglobiny glikowanej HbA1c w zakresie 7,5–9,5%). Uczestnicy badania przyjmowali teneligliptynę w dawce 20 mg w skojarzeniu z metforminą i glimepirydem z dodatkiem lub bez innych leków przeciwcukrzycowych. Teneligliptynę w dawce 20 mg zastąpiono hydroksychlorochiną w dawce 400 mg. Główne punkty końcowe badania stanowiły oceniane po 24 tygodniach zmiany wartości glikemii na czczo (FBG), glikemii poposiłkowej (PPBG) i odsetka HbA1c w stosunku do wartości wyjściowych. Drugorzędowymi punktami końcowymi badania były odsetek chorych, u których uzyskano dobrą kontrolę glikemii (HbA1c < 7%), i zmiana współczynnika filtracji kłębuszkowej (eGFR) oraz stężeń mocznika we krwi, kreatyniny w surowicy i lipidów w okresie badania. Dane uzyskano z dokumentacji medycznej pacjentów szpitali i prywatnych ośrodków medycznych.

Wyniki: Przeanalizowano dane 500 chorych i po 24-tygodniowej obserwacji stwierdzono w tej grupie istotne zmniejszenie wartości HbA1c (–1,1 ± 0,17%; p = 0,000), FBG (–29,87 ± 8,9 mg/dl) oraz PPBG (–56,89 ± 9,2 mg/dl). U 52% chorych udało się do momentu zakończenia badania obniżyć odsetek HbA1c do wartości < 7%, co potwierdza większą skuteczność hydroksychlorochiny w stosunku do teneligliptyny. Zaobserwowano również, że zastąpienie teneligliptyny hydroksychlorochiną nie spowodowało zmiany stężenia kreatyniny w surowicy ani wartości współczynnika eGFR, zaowocowało natomiast istotnym statystycznie zmniejszeniem stężeń cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu frakcji LDL oraz nieznacznym zwiększeniem stężenia cholesterolu frakcji HDL.

Wnioski: U chorych na cukrzycę typu 2, u których choroba jest niedostatecznie kontrolowana za pomocą terapii teneligliptyną w dawce 20 mg w skojarzeniu z metforminą i glimepirydem wraz z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub bez nich, zamiana teneligliptyny na hydroksychlorochinę w dawce 400 mg może być prostą, lecz skuteczną metodą pozwalającą uzyskać korzystne efekty kliniczne wykraczające poza poprawę wyrównania glikemii przy zachowaniu bezpieczeństwa terapii.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF