Tom 4, Nr 4 (2018)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2018-09-18

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1304
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4063

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wiedza na temat cukrzycy typu 2 wśród uczestników akcji społecznej „Zdrowie pod kontrolą” przeprowadzonej w dwóch dużych miastach Górnego Śląska

Katarzyna Nabrdalik1, Hanna Kwiendacz1, Iga Florczyk2, Maciej Gaździk2, Magdalena Domek2, Janusz Gumprecht1
Diabetologia Praktyczna 2018;4(4):196-202.

Streszczenie

Wstęp. Cukrzyca typu 2 jest schorzeniem określanym jako niezakaźna epidemia XXI wieku, wobec której istotne znaczenie mają zarówno profilaktyka, jak i wczesne wykrycie oraz skuteczne leczenie, zapobiegające występowaniu choroby i powikłaniom. Celem przeprowadzonego badania była ocena wiedzy na temat cukrzycy wśród osób odwiedzających dwa centra handlowe na terenie Górnego Śląska w czasie akcji społecznej organizowanej przez studentów medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) współpracujących z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland pod nadzorem lekarzy z Oddziału Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu.

Materiał i metody. Przechodnie byli zapraszani przez studentów do wypełnienia kwestionariusza wiedzy na temat cukrzycy, a także poddania się pomiarom masy ciała i wzrostu oraz oznaczenia stężenia glukozy we krwi przy użyciu glukometru. Autorski kwestionariusz składał się z 12 pytań dotyczących podstawowej wiedzy na temat cukrzycy (m.in. objawów hiperglikemii, czynników ryzyka rozwoju choroby, późnych powikłań oraz metod leczenia cukrzycy). Wyniki. W badaniu udział wzięło 401 z 1,5 tys. zaproszonych osób (27%), a średni wynik poprawnych odpowiedzi w kwestionariuszu wiedzy o cukrzycy wynosił 54,7 ± 18,7%. Wykazano obecność istotnego związku uzyskanego wyniku w teście wiedzy z wiekiem i płcią osoby badanej: osoby młodsze i kobiety cechowały się większą wiedzą na temat cukrzycy.

Wnioski. Wprowadzenie szeroko dostępnych szkoleń z zakresu czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy i jej powikłań mogłoby przyczynić się do zapobiegania chorobie lub jej wcześniejszego rozpoznania oraz skutecznego leczenia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF