Tom 9, Nr 3 (2024)
Inne materiały uzgodnione z Redakcją
Opublikowany online: 2024-07-29

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 52
Wyświetlenia/pobrania artykułu 45
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Z kalendarium Zarządu PTO
maj–czerwiec 2024 r.

Komunikaty PTO

  • 25 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO). Zarząd wydał pozytywną opinię do sprawozdania finansowego PTO za rok 2023 r. Omówiono również sprawy organizacyjne związane z VI Kongresem Onkologii Polskiej.
  • 27 czerwca 2024 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PTO, podczas którego zatwierdzono sprawozdanie finansowe PTO za rok 2023 oraz kandydatów do odznaczeń honorowych członków Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, które zostaną wręczone podczas VI Kongresu Onkologii Polskiej.
  • Ruszyła trzecia edycja konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne, w którym nagrodą jest „Grant Onkologiczny Servier – CARE” wspierający realizację projektów badawczych w obszarze nowotworów układu pokarmowego: raka żołądka, raka trzustki, raka dróg żółciowych oraz raka jelita grubego. Na granty przeznaczono 175 000 zł.
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs na najlepszą pracę dotyczącą czerniaka, opublikowaną od 2023 r. do końca lipca 2024 r. przez zespół autorski, w którym pierwszy autor i/lub ostatni autor ma afiliację krajowego ośrodka. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 sierpnia 2024 r.
  • Na stronie internetowej PTO opublikowano kolejne zalecenia dla lekarzy opracowane przez członków Sekcji Standaryzacji Nadzoru Po Leczeniu Onkologicznym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „Follow-up”. Wśród nowych zaleceń znalazły się: rak tarczycy, mięsaki tkanek miękkich i kości, nowotwór zarodkowy jądra, nienabłonkowy nowotwór złośliwy jajnika oraz nabłonkowy nowotwór złośliwy jajnika.
  • W związku z przedłożeniem do konsultacji publicznych Projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (UC 18) Polskie Towarzystwo Onkologiczne przekazało do Ministerstwa Zdrowia stanowisko w tej sprawie.
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej oraz Polską Koalicją Medycyny Personalizowanej wystosowały do Ministra Zdrowia wspólny wniosek w sprawie pilnej potrzeby finansowania badań genetycznych u pacjentów z rozpoznaniem raka dróg żółciowych.
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Medycyny Nuklearnej wystosowały petycję do Ministra Zdrowia w sprawie aktualizacji procedur diagnostycznych medycyny nuklearnej (procedury PET/CT), które pozwalają na wykrycie wielu chorób we wczesnym stadium, a tym samym umożliwiają większą skuteczność leczenia.

Szczegóły na stronie www.pto.med.pl

Wywiady i artykuły prasowe

Rak piersi. Eksperci o dwuetapowej diagnostyce genetycznej w AOS: czas znieść ograniczenia

Ograniczenia w dostępie do badań genetycznych metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS), oznaczają dla pacjentek z rakiem piersi konieczność korzystania z dwuetapowej diagnostyki w AOS. Opóźnia to rozpoczęcie leczenia – mówi dr Joanna Kufel-Grabowska.

  • Konieczna jest zmiana regulacji dotyczących badań genetycznych metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS) – apelują eksperci.
  • Chodzi o to, aby dostęp do nich miało w jak najkrótszym czasie jak najwięcej pacjentek z rakiem piersi – wskazują.
  • Obecnie istnieją systemowe ograniczenia polegające na konieczności pobrania krwi w ramach hospitalizacji oraz na braku możliwości rozliczenia badania z krwi w trybie ambulatoryjnym – wyjaśniają.
  • W AOS prowadzi to do stosowania dwuetapowej diagnostyki i związanych z tym opóźnień – dodają.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Szczepionka przeciwko czerniakowi testowana jest także w Polsce. Prof. Rutkowski: zbliżamy się do 100% kontroli choroby

Prowadzone jest badanie kliniczne nad szczepionką mRNA przeciwko czerniakowi. Podawana jest ona także pacjentom w Polsce. – Wstępne wyniki badania II fazy wykazały, że po półtora roku u 92% pacjentów nie doszło do przerzutów odległych. Jeśli dalsze badania potwierdzą ten efekt, to dzięki skojarzonej, spersonalizowanej terapii zbliżymy się do stuprocentowej kontroli choroby – powiedział prof. Piotr Rutkowski, jednocześnie podkreślając, że w Polsce należy aktywniej kierować chorych do badań klinicznych w onkologii.

Źródło: www.PulsMedycyny.pl

XIII Tydzień Świadomości Czerniaka

„Oto ze względu na zawód spis, jakich unikać brawur, a oszczędzi Cię cholerna zmora skórna, czyli czerniak…”. Wystartował XIII Tydzień Świadomości Czerniaka, którego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony skóry przed promieniowaniem UV, szczególnie podczas codziennego wykonywania pracy na zewnątrz oraz w drodze do niej. Wspólnie z tegorocznymi Ambasadorami – Karoliną Bacią oraz Kacprem Kuszewskim, Akademia Czerniaka przekonuje pracowników, że racjonalna profilaktyka czerniaka jest naprawdę prosta, a znajomość jej zasad może uratować życie.

Źródło: Youtube

Uwarunkowania genetyczne odpowiadają za 5% zachorowań na nowotwory prof. Piotr Rutkowski

Dlaczego hasło „rak to nie wyrok” jest obecnie bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek? Po czym rozpoznać czerniaka? Czy istnieją jakiekolwiek pozytywy chodzenia do solarium?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielił w bardzo zajmującej rozmowie profesor Piotr Rutkowski, chirurg onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, specjalista w zakresie m.in. nowotworów skóry oraz gość kolejnego odcinka programu Didaskalia Patrycjusza Wyżgi.

Źródło: Youtube

Pierwszy polski szpital z certyfikatem CraNE CCCN Lung Cancer

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przeszło pomyślnie audyt i 1 lipca, jako jedyny ośrodek w Polsce, otrzyma certyfikat CCCN (Comprehensive Cancer Care Network) w części narządowej dla raka płuca. Przypomnijmy, że szpital ten ma już certyfikat ogólny w zakresie kompleksowego centrum onkologii, a także certyfikaty w części narządowej dla raka jelita grubego i trzustki.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl

Min. Leszczyna: w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej

Już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej – zapowiedziała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że w ramach sieci pacjent otrzyma elektroniczną kartę i będzie prowadzony przez koordynatora. Zapowiedziała, że już w lipcu szpitale będą kwalifikowane do KSO. – To będą szpitale, które prowadzą chemioterapię lub radioterapię i mają chirurgię onkologiczną, jeśli wykonały w ciągu ostatniego roku więcej, niż 100 zabiegów. Dlaczego tak jest? Bo ćwiczenie czyni mistrza, bo tylko ci lekarze naprawdę dają gwarancję najwyższej jakości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, jeśli tych zabiegów robią sporo. Dlatego dajemy ten pułap stu operacji – podkreśliła ministra zdrowia.

Źródło: PAP

Ankieta: ponad 90% chorych na raka i chorych na serce paliło papierosy

Około 94% pacjentów onkologicznych i kardiologicznych paliło przed diagnozą papierosy tradycyjne, większość z nich nałogowo – wynika z najnowszego badania ankietowego Fundacji To Się Leczy. Co więcej, aż 57% chorych na raka i 66% chorych na serce kontynuuje palenie papierosów po diagnozie. Chorzy ci potrzebują wsparcia, aby zerwać z nałogiem, napisano w raporcie z badania. Jak przypomina Fundacja To Się Leczy, w ostatnich czterech latach odsetek Polaków deklarujących palenie tradycyjnych papierosów niepokojąco rośnie – aktualnie pali ok. 8 mln osób w naszym kraju (czyli 29% dorosłej populacji).

Źródło: Radio Opole

Prof. Rutkowski o KSO: jesteśmy w momencie transformacji opieki onkologicznej

Jesteśmy w momencie transformacji opieki onkologicznej w Polsce. Dużą rolę do odegrania ma w niej Narodowy Instytut Onkologii – Krajowy Ośrodek Monitorujący w KSO – mówi prof. Piotr Rutkowski.

  • Narodowy Instytut Onkologii będzie pełnił rolę Krajowego Ośrodka Monitorującego w Krajowej Sieci Onkologicznej.
  • Do jego zadań należy m.in. opracowanie i aktualizowanie wytycznych diagnostyczno-terapeutycznych oraz standardów organizacyjnych w onkologii.
  • Instytut opracowuje także propozycje zmian wskaźników jakości opieki onkologicznej – pojawią się one już niebawem.
  • Będzie też prowadził szkolenia m.in. z zakresu funkcjonalności karty e-DiLO czy szkolenia dla koordynatorów opieki onkologicznej.

Źródło: www.RynekZdrowia.pl

Eksperci: bez nowoczesnej diagnostyki molekularnej trudno leczyć choroby nowotworowe

Bez dostępu do zaawansowanej diagnostyki molekularnej nie możemy skutecznie leczyć pacjentów z rakiem płuca, rakiem jajnika czy rakiem piersi – alarmowali eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej na spotkaniu prasowym w Warszawie. – Zarówno wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, jak i kryteria kwalifikacji zostały przez nas jasno opisane, wyjaśniliśmy, jak powinno wyglądać postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne z wykorzystaniem analiz genetycznych obejmujących cały genom człowieka (NGS) w przypadku raka płuca i raka jajnika oraz nowotworów rzadkich (jak mięsaki), bo o te nowotwory chodzi przede wszystkim. Uważam, że nie powinniśmy czekać na wdrożenie standardu organizacyjnego, ta sprawa wymaga pilnego rozwiązania, bo bez diagnostyki molekularnej postawienie właściwego rozpoznania w części nowotworów, zwłaszcza płuca i jajnika oraz mięsaków, nie jest obecnie możliwe – podkreślił prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych.

Źródło: www.portalsamorządowy.pl

Konferencje i wydarzenia z udziałem członków Zarządu Głównego PTO

  • W dniach 1617 maja 2024 r. w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym im. Tadeusza Koszarowskiego NIO-PIB w Warszawie odbyła się konferencja BEACON: Mobilising Collaboration among Stakeholders to Optimise the Growing Potential of Data for Tackling Cancer.
  • W dniach 16–17 maja 2024 r. zorganizowano XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
  • 21 maja 2024 r. odbyła się X Warszawska Konferencja Onkologiczna.
  • 21 maja 2024 r. miała miejsce polsko-amerykańska konferencja Advancing Poland-us success in health care.
  • 21 maja 2024 r. w Sejmie obradowała Podkomisja stała ds. onkologii nt. szczepień HPV oraz nowotworów głowy i szyi.
  • 23 maja 2024 r. odbyło się seminarium naukowo-integracyjne Jesteśmy silniejsi od raka. Prezentacja kliniki nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej.
  • 1 czerwca 2024 r. zorganizowano 2024 ASCO Annual Meeting.
  • 4 czerwca 2024 r. miało miejsce spotkanie naukowe Cancer Fight Research Club.
  • W dniach 7–8 czerwca 2024 r. odbyła się IV Lubuska Naukowa Konferencja Onkologiczna.
  • 8 czerwca 2024 r. w Białymstoku zorganizowano Akademię Czerniaka.
  • 8 czerwca 2024 r. odbyły się Łódzkie Dni Onkologiczne organizowane przez oddział PTO w Łodzi.
  • 27 czerwca 2024 r. zebrała się sejmowa Podkomisja ds. onkologii.
  • 27 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja Onkologia precyzyjna w praktyce klinicznej.
  • 29 czerwca 2024 r. miała miejsce coroczna konferencja Po ASCO.
  • W dniach 12–14 czerwca 2024 r. w Szczecinie odbyła się konferencja Annual Meeting of the European Musculo-Skeletal Oncology Society.
  • 27 czerwca 2024 r. spotkali się członkowie sejmowej Podkomisji stałej do spraw onkologii. Debatowano na temat realizacji programów badań przesiewowych oraz wczesnej diagnostyki raka płuca i wykorzystania diagnostyki genetycznej w onkologii.

Best Paper Original Award 2023 przyznane

Nagroda Best Paper Original Award za najlepszą pracę oryginalną opublikowaną w 2023 roku w czasopiśmie Nowotwory. Journal of Oncology została przyznana. Nagrodę ufundowaną przez redakcję Nowotworów przyznała kapituła w składzie: prof. Beata Jagielska – Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Piotr Rutkowski – Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Piotr Richter – Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, prof. Wojciech Wysocki – Redaktor Naczelny czasopisma Nowotwory. Kapituła najwyżej oceniła artykuł Morbidity and mortality trends of the most common cancers in 19902019. Poland’s position compared to other European
countries
autorstwa Marty J. Miklewskiej, Klaudii Barańskiej, Urszuli Wojciechowskiej, Urszuli Sulkowskiej, Jerzego E. Tyczyńskiego i Joanny A. Didkowskiej. Dyplom wręczył Redaktor Naczelny Nowotworów, prof. Wojciech Wysocki, podczas X Warszawskiej Konferencji Onkologicznej. Redaktor Naczelny przyznał także nagrodę Editor’s Choice Award. Wyróżniona praca to Evaluation of the incidence of splenic hilar lymph node metastasis in patients operated on for esophagogastric junction cancer. Przygotował ją zespół autorów: Tomasz Olesiński, Marek Szpakowski, Wojciech Kaźmierczak, Urszula Sulkowska i Andrzej Rutkowski.